Brug din gps-telefon på nye og sjove måder

Sørg for at din telefon aldrig ringer i biografen, få din telefon til at ringe til politiet, hvis du bliver overfaldet, leg fangeleg med fremmede og find altid det bedste tilbud. Her er 10 programmer til gps-telefoner, der gør livet lidt bedre.

Under overskriften "Inside the GPS revolution" præsenterer Wired Magazine 10 programmer, der udnytter gps'en i telefonen fuldt ud. En del af dem virker kun i USA. Men de varsler en fremtid, hvor gps'er bliver brugt til meget andet end at komme fra a til b.

Med programmet Trapster, der er ude til iPhone og Blackberry kan bilister få hjælp af andre bilister til at undgå politiets fartfælder. Fartglade bilister opdaterer konstant programmet, så gps'en advarer om fælderne.

iNap er et noget mere sympatisk program. I stedet for at udsætte andre for fare ved at overskride fartgrænserne kan man blunde i toget. iPhones gps registrerer, når man nærmer sig stationen og iNap vækker en. Det virker desværre ikke i undergrundsbaner.

JoyIty til Googles Android system er fangeleg i det 21. århundrede. Programmet viser andre med gps telefoner og legen går ud på at fange dem, samtidig med, at man selv skal undgå at andre fanger en.

Med cab4me er man aldrig i tvivl om, hvor man er, og hvad nummeret til det nærmeste taxaselskab er. Programmet viser, hvor man befinder sig og lister de nærmeste taxaselskaber. Så er det bare at ringe op og vente.

Med http://www.biggu.com/" target="_new">ShopSavvy til Android behøver man aldrig at ærgre sig over, at den fladskærm man lige har købt, var på udsalg rundt om hjørnet. Med ShopSavvy skal man blot skanne varens kode med telefonkameraet, og så får man at vide, hvad det koster i nærliggende butikker og på nettet.

Med Google Earth til iPhone kan man altid se det hele lidt oppefra. Hvis man ikke kan se, om man går på en blind vej, er det bare at starte Google Earth og se det hele fra oven.

Med Locale til Android kan man indstille sin telefon til ikke at ringe, når man er i biografen eller på biblioteket. Man skal blot starte Locale og indcirkle de steder, hvor telefonen skal holde kæft.

Med http://www.gosoftworks.com/GoSkyWatch/About.html" target="_new">GoSkyWatch til iPhone kan man altid imponere tøserne med sin omfattende viden om stjernehimmelen. iPhones gps, ved hvor man er og på hvilket tidspunkt og GoSkyWatch ved præcis, hvilke stjerner, der er på nattehimlen over en på samme tid og sted.

Med SafetyNet til Android kan du indstille de barske kvarterer i din by. Så hvis du har fortalt telefonen, at det kan gå gruelig galt på Istedgade, så skal du ikke gøre andet end at ryste mobilen. Så tænder den mikrofonen, ringer op til politiet, familie og venner og tager geotaggede billeder hver 30. sekund.

Med SitOrSquat til iPhone og Blackberry behøver du aldrig igen at gå på et ulækkert offentligt toilet. Programmet viser alle tilgængelige toiletter i nærheden med brugeranmeldelser.

Læses lige nu

    Region Midtjylland

    Procesmanager til Digitalisering og It

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory