Sony ryster PS3-forbud af sig

Nu kan 300.000 konsoller strømme ud i butikkerne.

Patentstriden mellem japanske Sony og sydkoreanske LG er ikke længere skyld i, at Sony ikke må importere Playstation 3 til Europa.

BBC skriver, at det forventes, at 300.000 konsoller var i myndighedernes varetægt på grund af importforbuddet, som LG fik lagt over PS3 ved en retssag i Holland. De kan nu fortsætte ud til lagre og butikker rundt omkring i Europa.

Den sydkoreanske producent anklager Sony for at snylte på flere Blu-ray-patenter i deres PS3-konsol. LG forsøger derfor at få Sony til at betale licenspenge til firmaet. Striden vil blive afgjort mellem de to asiatiske giganter på et senere tidspunkt. Hvis LG ender med at få ret, skylder Sony store beløb til LG. Omvendt er Blu-ray-tvisten ikke den eneste patentstrid mellem de to. Som det er set før i patentstridigheder, så anklager de to firmaer hinanden for forskellige patentbrud.

Læs mere hos BBC.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect