Sony ryster PS3-forbud af sig

Nu kan 300.000 konsoller strømme ud i butikkerne.

Patentstriden mellem japanske Sony og sydkoreanske LG er ikke længere skyld i, at Sony ikke må importere Playstation 3 til Europa.

BBC skriver, at det forventes, at 300.000 konsoller var i myndighedernes varetægt på grund af importforbuddet, som LG fik lagt over PS3 ved en retssag i Holland. De kan nu fortsætte ud til lagre og butikker rundt omkring i Europa.

Den sydkoreanske producent anklager Sony for at snylte på flere Blu-ray-patenter i deres PS3-konsol. LG forsøger derfor at få Sony til at betale licenspenge til firmaet. Striden vil blive afgjort mellem de to asiatiske giganter på et senere tidspunkt. Hvis LG ender med at få ret, skylder Sony store beløb til LG. Omvendt er Blu-ray-tvisten ikke den eneste patentstrid mellem de to. Som det er set før i patentstridigheder, så anklager de to firmaer hinanden for forskellige patentbrud.

Læs mere hos BBC.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Identity Festival 2026 - København

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg