Sony ryster PS3-forbud af sig

Nu kan 300.000 konsoller strømme ud i butikkerne.

Patentstriden mellem japanske Sony og sydkoreanske LG er ikke længere skyld i, at Sony ikke må importere Playstation 3 til Europa.

BBC skriver, at det forventes, at 300.000 konsoller var i myndighedernes varetægt på grund af importforbuddet, som LG fik lagt over PS3 ved en retssag i Holland. De kan nu fortsætte ud til lagre og butikker rundt omkring i Europa.

Den sydkoreanske producent anklager Sony for at snylte på flere Blu-ray-patenter i deres PS3-konsol. LG forsøger derfor at få Sony til at betale licenspenge til firmaet. Striden vil blive afgjort mellem de to asiatiske giganter på et senere tidspunkt. Hvis LG ender med at få ret, skylder Sony store beløb til LG. Omvendt er Blu-ray-tvisten ikke den eneste patentstrid mellem de to. Som det er set før i patentstridigheder, så anklager de to firmaer hinanden for forskellige patentbrud.

Læs mere hos BBC.

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet