Sony ryster PS3-forbud af sig

Nu kan 300.000 konsoller strømme ud i butikkerne.

Patentstriden mellem japanske Sony og sydkoreanske LG er ikke længere skyld i, at Sony ikke må importere Playstation 3 til Europa.

BBC skriver, at det forventes, at 300.000 konsoller var i myndighedernes varetægt på grund af importforbuddet, som LG fik lagt over PS3 ved en retssag i Holland. De kan nu fortsætte ud til lagre og butikker rundt omkring i Europa.

Den sydkoreanske producent anklager Sony for at snylte på flere Blu-ray-patenter i deres PS3-konsol. LG forsøger derfor at få Sony til at betale licenspenge til firmaet. Striden vil blive afgjort mellem de to asiatiske giganter på et senere tidspunkt. Hvis LG ender med at få ret, skylder Sony store beløb til LG. Omvendt er Blu-ray-tvisten ikke den eneste patentstrid mellem de to. Som det er set før i patentstridigheder, så anklager de to firmaer hinanden for forskellige patentbrud.

Læs mere hos BBC.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job