Apple med rekordregnskab

Apple trodser fortsat krisen.

Midt i en historisk finanskrise brager Apple gennem tristessen med et rekordregnskab der er baseret på luksusprodukter.

I det seneste kvartal havde Apple sin hidtil største omsætning nogensinde på 15, 6 milliarder dollars. Overskuddet var på 3,3 milliarder dollars. Det er langt over både Apples og analytikernes forventninger. Apple havde regnet med at omsætningen maksimalt ville nå 11,6 milliarder dollars, mens Wall Street troede på 12,6 milliarder.

iPhonen er blandt storsælgerne. Der er blevet solgt dobbelt så mange iPhones som på samme tid sidste år. iMac, Macbook og Macbook pro har solgt en trejdedel mere. Salget af iPod faldt.

I forbindelse med fremlæggelse af regnskabet sagde Steve Jobs, at han tror på fortsat fremgang. 

"De nye produkter, som vi planlægger at lancere i år, er meget stærke begyndende i denne uge med et kæmpestort nyt produkt, som vi har virkeligt store forventninger til," sagde han.

I morgen lancerer Apple formentlig den længe rygtede iTablet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere