Fuskere stortrives på onlineauktioner

Ulovlige iPods og andre fordækte it-varer sælges åbenlyst på olineauktioner som QXL. Skat vil nu sætte ind overfor svindlen.

CRN kan afsløre åbenlys handel med ulovlige iPods og momsundragelse på onlineauktionen QXL. Nu vil Skat kikke online-handlen efter i sømmene for at se, om sælger-identiteterne reelt gemmer erhvervsdrivende, som ikke svarer told og skat, sælger hælergods eller ulovlige importvarer.

»Vi vil gå systematisk til værks og finkæmme auktionssiderne for at se, hvem der gemmer sig bag de forskellige identiteter, og hvilken omsætning de har haft online,« siger Carsten Grøngaard, afdelingsleder i Skats e-handelsgruppe i Århus.

Eskil Jensen, økonomichef i SHG og formand for FOIF, Foreningen af Online It-Forhandlere, hilser Skat's planer velkommen.

»Flere it-forhandlere har oplevet, at der pludselig kommer konkurrerende varer på markedet, der er så billige, at de antageligt enten er stjålne eller stammer fra en momskarrusel. Det er afgjort i vores interesse, at der bliver kikket nærmere på sælgerne i onlineauktionerne,« siger Eskil Jensen.

Jacob N. Masters, administrerende direktør i QXL oplyser, at QXL har søgemaskiner, der spotter auktioner med bestemte ord som »kopivare«. De auktioner kikker QXL nærmere på. Ellers er det op til brugerne at anmelde auktioner, som de synes, der skal undersøges nærmere.

Men kan der ikke være en fælles interesse mellem køber og sælger i for eksempel at omgå told og momsregler?

»Vi har ærlige brugere. Jeg er overbevist om, at de fleste vil melde det, hvis de ser noget ulovligt,« siger Jacob N. Masters.

På QXL skiltede sælgeren brian08 åbenlyst med, at han ikke betalte told eller moms. brian08 har været sælger siden juni 2005 og kun fået et enkelt negativt feedback for 144 handler.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS