Derfor kunne Mr123 fuske i halvandet år fra Cypern

Undskyldningen fra Forbrugerombudsmanden: Vi har for travlt.

Artikel top billede

Næsten halvandet år.

Så lang tid er der gået fra, at Forbrugerombudsmanden blev opmærksom på problemer hos øreauktionen Mr123.com, til at den statslige forbrugervagthund bad de cypriotiske myndigheder om at gribe ind. Det viser ComON's aktindsigt hos myndigheden.

Forbrugerombudsmandens kritik er, at Mr123 bryder regler om fortrydelsesret ved ikke at gøre kunderne tydeligt opmærksomme på, at de ikke kan få pengene tilbage, hvis de fortryder et køb. Mr123.com er i øvrigt firmaet med den "lykkelige kunde" Bettina Andersen, der viste sig alt andet end lykkelig.

ComON har spurgt Camilla Mathiesen, fuldmægtig ved Forbrugerombudsmanden, om udenlandske virksomheder kan hive Forbrugerombudsmanden rundt ved næsen og derved trække sager i langdrag.

I sommer fortalte I til ComON, at I snart ville gribe ind, efter de ikke havde vist tegn på at ville ændre deres regler. Hvorfor gik der så lang tid?

"Vi fik en dialog med Mr123.com, som fortalte, at de ville skaffe en dansk advokat. Vi har pligt til at forsøge at løse sager gennem forhandling, og derfor meldte vi dem ikke til de cypriotiske myndigheder med det samme. Dialogen trak ud og de fik så en frist til januar, som de ikke overholdt," siger Camilla Mathiesen, fuldmægtig ved Forbrugerombudsmanden.

Hvorfor melder I dem først til de cypriotiske myndigheder nu, fem måneder efter sidste frist?

"Det har været en kompliceret sag rent juridisk, og vi har derfor skulle overveje sagen grundigt. Da vi samtidig modtager mange andre henvendelser, har det været en proces, der desværre har trukket ud," siger Camilla Mathiesen.

Hvilke tanker har I om, at en udenlandsk virksomhed kan trække en sag i langdrag over halvandet år, før det får konsekvenser?

"Når vi har en fornemmelse af, at de vil forhandle, så gør vi det. Vi tager det som et tegn på forhandlingsvilje, når selskabet skaffer en dansk advokat. I sidste ende hørte vi dog aldrig fra en dansk advokat, og derfor blev de anmeldt, " siger Camilla Mathiesen.

Hvad er status i forhold til den anden øreauktion, Ziinga.com fra Malta, som I også har spot på?

"Vi er i en dialog med Ziinga's advokat og regner med inden for kort tid at få en løsning," siger Camilla Mathiesen.

ComON har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Mr123.com.

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job