Derfor kunne Mr123 fuske i halvandet år fra Cypern

Undskyldningen fra Forbrugerombudsmanden: Vi har for travlt.

Artikel top billede

Næsten halvandet år.

Så lang tid er der gået fra, at Forbrugerombudsmanden blev opmærksom på problemer hos øreauktionen Mr123.com, til at den statslige forbrugervagthund bad de cypriotiske myndigheder om at gribe ind. Det viser ComON's aktindsigt hos myndigheden.

Forbrugerombudsmandens kritik er, at Mr123 bryder regler om fortrydelsesret ved ikke at gøre kunderne tydeligt opmærksomme på, at de ikke kan få pengene tilbage, hvis de fortryder et køb. Mr123.com er i øvrigt firmaet med den "lykkelige kunde" Bettina Andersen, der viste sig alt andet end lykkelig.

ComON har spurgt Camilla Mathiesen, fuldmægtig ved Forbrugerombudsmanden, om udenlandske virksomheder kan hive Forbrugerombudsmanden rundt ved næsen og derved trække sager i langdrag.

I sommer fortalte I til ComON, at I snart ville gribe ind, efter de ikke havde vist tegn på at ville ændre deres regler. Hvorfor gik der så lang tid?

"Vi fik en dialog med Mr123.com, som fortalte, at de ville skaffe en dansk advokat. Vi har pligt til at forsøge at løse sager gennem forhandling, og derfor meldte vi dem ikke til de cypriotiske myndigheder med det samme. Dialogen trak ud og de fik så en frist til januar, som de ikke overholdt," siger Camilla Mathiesen, fuldmægtig ved Forbrugerombudsmanden.

Hvorfor melder I dem først til de cypriotiske myndigheder nu, fem måneder efter sidste frist?

"Det har været en kompliceret sag rent juridisk, og vi har derfor skulle overveje sagen grundigt. Da vi samtidig modtager mange andre henvendelser, har det været en proces, der desværre har trukket ud," siger Camilla Mathiesen.

Hvilke tanker har I om, at en udenlandsk virksomhed kan trække en sag i langdrag over halvandet år, før det får konsekvenser?

"Når vi har en fornemmelse af, at de vil forhandle, så gør vi det. Vi tager det som et tegn på forhandlingsvilje, når selskabet skaffer en dansk advokat. I sidste ende hørte vi dog aldrig fra en dansk advokat, og derfor blev de anmeldt, " siger Camilla Mathiesen.

Hvad er status i forhold til den anden øreauktion, Ziinga.com fra Malta, som I også har spot på?

"Vi er i en dialog med Ziinga's advokat og regner med inden for kort tid at få en løsning," siger Camilla Mathiesen.

ComON har forgæves forsøgt at få en kommentar fra Mr123.com.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S