Politichef opfordrer forældre til at købe spyware

Amerikanske børns Facebook profiler skal hackes af deres forældre

Upassende billeder truer med at ødelægge børns fremtid. Det mener politichefen fra Mahwah i staten New Jersey, James Batelli i hvert fald. Han har installeret et såkaldt key-logger program på sin datters pc, så han kan følge med i, hvad hun skriver og formidler på Facebook.

”Tillid lyder godt, det er en god kliche,” siger han til NBC

Politichefens holdning deler man ikke hos organisationen Børns Vilkår. Her mener man, at forældrene bør være langt mere til stede sammen med børnene i stedet for at overvåge hvert eneste klik, deres børn foretager på nettet.

”Nej, vi er ikke enige i den fremgangsmetode. Vi opfordrer til dialog mellem voksne og børn. De voksne skal i stedet orientere sig, vise interesse, være nysgerrige, lytte og lære sammen med jeres børn. Herunder ligger også at forældre skal hjælpe til i forhold til at sikre kodeord og gøre opmærksom på, hvad man skal være forsigtig med, når man har eller opretter en virtuel profil. Samtidig er børn beskyttet af FN’s børnekonvention, der sikrer, at barnet har ret til beskyttelse mod vilkårlig eller ulovlig indblanding i sit privatliv,” fortæller Kommunikationschef Christophe Kirkegaard til ComON.

Den amerikanske politichef formidler sit noget ekstreme råd til forældre i byen Mahwah, hvor politiet afholder foredrag om internetsikkerhed for børn. Betjentene underviser interesserede forældre i at installere hackerværktøjer, som gør det muligt at aflure barnets koder til mange sociale netværk, som for eksempel Facebook.

Politichefen tænker ikke kun på en upassende kommentar eller et lidt for frækt billede, når han gerne vil have, at forældre skal involvere sig i langt større grad, når deres børn er på internettet.

“Hvis du ikke fortæller det usødet, så forstår forældrene det simpelthen ikke. Prøv at slå tilfældigt op i avisen en dag, så ser du straks hvor mange børn, der er ofre for kidnapninger og seksuelle overgreb, som et resultat af deres frie aktiviteter på internettet,” fortsætter han.

Han mener at man som forældre ikke bør sky nogen midler for at sikre sit barns virtuelle velbefindende. Spyware-programmet, som politichefen omtaler, koster ikke mere end 80 dollar i USA, og kan anskaffes lovligt af alle. Det er let at installere og barnet vil ikke ane uråd, når han eller hun logger sig ind på de sociale netværk, fremhæver han. (Det er ikke lykkes ComON at opklare, hvilket specifikt hackerværktøj politichefen anbefaler.)

”Hvis det betyder, at man må købe et program for at sikre, at børn ikke opfører sig upassende, når de er på internettet, så er det jo bare en del af det samfund, vi lever i,” slutter han af overfor NBC

Familiepsykolog Dr. Jeffrey Kassinove mener ikke, at forældre bør tage så drastiske midler i brug for at beskytte mod sexforbrydere, eller hvis man ønsker at sikre sit barn mod anstødelige billeder og kommentarer.

”Det er jo et tillidsbrud, for det første lærer du dit barn at det er okay at lyve, fordi du selv lyver, når du begynder at overvåge deres aktiviteter, uden at de er klar over det,” siger han til NBC.

Han mener i stedet, at forældre bør sætte et filter eller en såkaldt "cyber-nanny" op på hjemmets pc’ere. Som ComON kunne fortælle i sidste måned har blot 14 procent af de danske forældre installeret filtre for at forhindre deres børn i eksempelvis at hente porno eller gå ind på sider med skadelig malware. Det gør danske børn til nogle af de mindst overvågede i Europa. Britiske forældre er de mest strikse med hele 54 procent af forældre med netfiltre.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect