Færre vil dyste om e-handelsprisen

I alt 140 danske virksomheder har meldt sig til konkurrencen om e-handelsprisen 2004. I år var tallet 200. Arrangørerne mener at deltagerne er blevet mere seriøse.

Fredag var sidste frist for danske virksomheder til at melde sig til konkurrencen om e-handelsprisen 2004, og selvom der e-handles som aldrig før, så betyder det ikke nødvendigvis flere deltagere.

140 danske virksomheder har således meldt sig til konkurrencen mod 200 i år.

Hos arrangørerne forklarer man det med, at de danske e-handelsbutikker er blevet mere seriøse.
»For tre år siden meldte alle, der havde en butik på nettet sig til konkurrencen. Kunne man drive en e-handelsbutik, så kunne man være med. Nu er pionerånden blevet afløst af en meget mere seriøs tilgang til det,« siger kommunikationschef Henrik Egede fra IT-brancheforeningen, der er en af initiativtagerne til konkurrencen.

Arrangørerne har ringet rundt til de deltagende virksomheder for at høre deres begrundelse for at deltage eller lade være.
»Holdningen er helt klar, at man skal have en vinderchance for at ville deltage,« siger Henrik Egede.

I feltet til e-handelsprisen 2004 deltager en række Danmarks største virksomheder side om side med start-up virksomheder. Carlsberg, Danmarks Radio, DSB, Falck, Københavns Kommune, Københavns Universitet, Post Danmark, Rockwool, TDC, Told & Skat og Århus Kommune er blandt deltagerne. De konkurrerer som tidligere år side om side med små, fornyende virksomheder som sug.dk, Kager for Sjov eller Trendy Baby.

Virksomhederne kappes i fire konkurencer: E-handel til virksomheder, e-handel til forbrugere, e-service samt bedste offentlige indkøber.

E-handelsprisen uddeles i 2004 for femte gang. Prisen overrækkes ved et finalearrangement i februar næste år. Dommere i e-handelsprisen 2004 er: MF Morten Helveg Petersen, Det radikale Venstre, adm. dir. Lars Krobæk, HTS, chefkonsulent Mette Reissmann, Forbrugernes Hus samt chef for TV2 Interaktiv, Rune Bech.

Se den komplette deltagerliste på www.ehandelsprisen.dk

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet