Færre vil dyste om e-handelsprisen

I alt 140 danske virksomheder har meldt sig til konkurrencen om e-handelsprisen 2004. I år var tallet 200. Arrangørerne mener at deltagerne er blevet mere seriøse.

Fredag var sidste frist for danske virksomheder til at melde sig til konkurrencen om e-handelsprisen 2004, og selvom der e-handles som aldrig før, så betyder det ikke nødvendigvis flere deltagere.

140 danske virksomheder har således meldt sig til konkurrencen mod 200 i år.

Hos arrangørerne forklarer man det med, at de danske e-handelsbutikker er blevet mere seriøse.
»For tre år siden meldte alle, der havde en butik på nettet sig til konkurrencen. Kunne man drive en e-handelsbutik, så kunne man være med. Nu er pionerånden blevet afløst af en meget mere seriøs tilgang til det,« siger kommunikationschef Henrik Egede fra IT-brancheforeningen, der er en af initiativtagerne til konkurrencen.

Arrangørerne har ringet rundt til de deltagende virksomheder for at høre deres begrundelse for at deltage eller lade være.
»Holdningen er helt klar, at man skal have en vinderchance for at ville deltage,« siger Henrik Egede.

I feltet til e-handelsprisen 2004 deltager en række Danmarks største virksomheder side om side med start-up virksomheder. Carlsberg, Danmarks Radio, DSB, Falck, Københavns Kommune, Københavns Universitet, Post Danmark, Rockwool, TDC, Told & Skat og Århus Kommune er blandt deltagerne. De konkurrerer som tidligere år side om side med små, fornyende virksomheder som sug.dk, Kager for Sjov eller Trendy Baby.

Virksomhederne kappes i fire konkurencer: E-handel til virksomheder, e-handel til forbrugere, e-service samt bedste offentlige indkøber.

E-handelsprisen uddeles i 2004 for femte gang. Prisen overrækkes ved et finalearrangement i februar næste år. Dommere i e-handelsprisen 2004 er: MF Morten Helveg Petersen, Det radikale Venstre, adm. dir. Lars Krobæk, HTS, chefkonsulent Mette Reissmann, Forbrugernes Hus samt chef for TV2 Interaktiv, Rune Bech.

Se den komplette deltagerliste på www.ehandelsprisen.dk

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S