Færre vil dyste om e-handelsprisen

I alt 140 danske virksomheder har meldt sig til konkurrencen om e-handelsprisen 2004. I år var tallet 200. Arrangørerne mener at deltagerne er blevet mere seriøse.

Fredag var sidste frist for danske virksomheder til at melde sig til konkurrencen om e-handelsprisen 2004, og selvom der e-handles som aldrig før, så betyder det ikke nødvendigvis flere deltagere.

140 danske virksomheder har således meldt sig til konkurrencen mod 200 i år.

Hos arrangørerne forklarer man det med, at de danske e-handelsbutikker er blevet mere seriøse.
»For tre år siden meldte alle, der havde en butik på nettet sig til konkurrencen. Kunne man drive en e-handelsbutik, så kunne man være med. Nu er pionerånden blevet afløst af en meget mere seriøs tilgang til det,« siger kommunikationschef Henrik Egede fra IT-brancheforeningen, der er en af initiativtagerne til konkurrencen.

Arrangørerne har ringet rundt til de deltagende virksomheder for at høre deres begrundelse for at deltage eller lade være.
»Holdningen er helt klar, at man skal have en vinderchance for at ville deltage,« siger Henrik Egede.

I feltet til e-handelsprisen 2004 deltager en række Danmarks største virksomheder side om side med start-up virksomheder. Carlsberg, Danmarks Radio, DSB, Falck, Københavns Kommune, Københavns Universitet, Post Danmark, Rockwool, TDC, Told & Skat og Århus Kommune er blandt deltagerne. De konkurrerer som tidligere år side om side med små, fornyende virksomheder som sug.dk, Kager for Sjov eller Trendy Baby.

Virksomhederne kappes i fire konkurencer: E-handel til virksomheder, e-handel til forbrugere, e-service samt bedste offentlige indkøber.

E-handelsprisen uddeles i 2004 for femte gang. Prisen overrækkes ved et finalearrangement i februar næste år. Dommere i e-handelsprisen 2004 er: MF Morten Helveg Petersen, Det radikale Venstre, adm. dir. Lars Krobæk, HTS, chefkonsulent Mette Reissmann, Forbrugernes Hus samt chef for TV2 Interaktiv, Rune Bech.

Se den komplette deltagerliste på www.ehandelsprisen.dk

Læses lige nu

    Metroselskabet I/S

    Customer Success Manager

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Robotics Engineer

    Fyn

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job