iPhone er fattigmandscomputeren

Fattige amerikanere er vilde med iPhone og dropper computeren.

Når fattige amerikanere skal tjekke balancen på deres subprime-lån, så foregår det på en iPhone. i Hvert fald oplever iPhone den største vækst blandt fattige amerikanere. Det viser en ny rapport fra http://www.comscore.com/press/release.asp?press=2545" target="blank">ComScore.

Forklaringen er, at iPhone kan erstatte en lang række andre produkter som iPod, telefoner og endda computere. Derfor er der økonomisk ræson i at nøjes med en iPhone.

»Det virker noget ekstravagent med en iPhone, men når man ser på, hvad iPhone kan erstatte, så giver det mening. For fattige er den ikke nødvendigvis en luksus gadget, men en nødvendig kommunikationsenhed, der erstatter alt andet,« siger Jen Wu fra Comscore.

Ifølge Comscores egne analyser, så er der noget om snakken. Tilsyneladende, så er de fattigste iPhone-ejere også dem, der bruger den mest til at surfe på nettet, sende mails og høre musik.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S