CBB forhandler med syv købere

Discount-selskabet CBB Mobil forhandler i øjeblikket med syv selskaber, som er interesserede i at købe sig ind i selskabet. Forhandlingerne ventes afsluttet inden for tre måneder. Samlet set er CBB 176 millioner kroner værd, vurderer ejerne.

Efter salget af Telmore til TDC er der gang i spekulationerne om det næste salg i branchen. Hos CBB Mobil tilkendegiver den ene af selskabets ejere, administrerende direktør Peer Kølendorf fra Comitel, at der i øjeblikket er stor interesse om aktierne i mobilselskabet, der på få år er vokset fra nul til 200.000 kunder.

I øjeblikket forhandler selskabet aktivt med syv selskaber - både danske og udenlandske - som er interesseret i at købe sig ind i mobilselskabet. CBB's ejere har hyret den skandinaviske investeringsbank Gudme Raaschou til at varetage salget, og efter TDC's køb af Telmore begynder konturerne af en pris at tegne sig, fortæller Peer Kølendorf til it-avisen ComON.

»Vi har godt vidst, at vi ikke kunne få 30.000 kroner pr. kunde, som nogle selskaber betalte for nogle år siden. Men siden da har det været lidt usikkert, hvor prislejet lå. Med TDC's køb af Telmore kan man sige, at der nu er lagt et niveau, som betyder, at vi andre ejere har noget at forhandle ud fra,« siger Peer Kølendorf, administrerende direktør i Comitel, der ejer halvdelen af CBB.

»Kigger man på den pris, som Telmore blev solgt for, så svarer det til, at ejerne har fået mellem 800 og 1000 kroner pr. kunde. Da CBB har cirka 200.000 kunder vil det svare til, at prisen for hele CBB er 176 millioner kroner,« fortsætter Peer Kølendorf.

Formålet med at sælge aktierne i CBB er at skaffe kapital til et forestående indtog i udlandet, hvor selskabet vil introducere sit lavpriskoncept. Primært sigter CBB mod England, Tyskland og de nordiske lande. Men også u-lande nævnes som muligheder.

Peer Kølendorf taler dog varmt om et indtog i Tyskland, hvor han vurderer, at potentialet er stort. Ingen af de investorerne, selskabet forhandler med, er dog tyske, påpeger han. Kun i få lande er det danske lavpriskoncept kopieret, og derfor er der gode muligheder. Ifølge CBB er der er to selskaber i Norge og et enkelt i Sverige, samt et enkelt tysk selskab, der kører efter lignende forretningsmodel.

CBB's ejere forventer at have et resultat af kapital-forhandlingerne i slutningen af marts eller starten af april, fortæller Peer Kølendorf, der dog fastslår, at han ikke ligesom Telemores ejere har lyst til at afhænde alle aktierne.

»Det er næppe sandsynligt, at vi sælger alle aktierne, for vi vil gerne beholde aktiemajoriteten og være med i selskabet fremover. Men om det så bliver 20 procent eller 40 procent, vi sælger, kommer an på hvor stort kapitalbehovet er for at træde ind på det marked, vi skal ind på,« siger Peer Kølendorf.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job