Microsofts antivirus nu også gratis for virksomheder

Microsofts Security Essentials bliver nu gratis for virksomheder med op til ti computere.

Artikel top billede

Sidste år kom Microsoft med sin gratis antivirus-løsning til private brugere, Security Essentials, som beskytter mod virus, trojanere, rootkits og spyware. Nu fortæller Microsoft, at programmet også bliver gratis for små virksomheder med op til ti computere. Indtil nu har softwaren kun været gratis for private, mens virksomheder er henvist til Microsoft Forefront Client Security.

Security Essentials indeholder blandt andet en såkaldt Dynamic Signature Service, som skal fange nye malware-typer som endnu ikke er i signatur-databasen. Der er også en række teknikker, der skal beskytte mod rootkits. Men antivirus-programmet mangler mange af de avancerede funktioner, som findes i de store sikkerheds-pakker.

Til gengæld fylder Security Essentials også mindre end de store pakker og kræver mindre plads i hukommelsen. Det er ikke nødvendigt at registrere sig for at installere Security Essentials, men Windows Genuine Advantage tjekker lige, om man nu også har husket at betale for Windows.

Ifølge Microsoft fortæller 80 pct. af computerbrugerne i USA, at de har en opdateret antivirus-beskyttelse, men kun på halvdelen af computerne er det faktisk tilfældet. Mange har installeret prøveversioner eller abonnements-baserede antivirus-løsninger, som er udløbet i mellemtiden og ikke længere beskytter maskinen.

Den gratis licens for virksomheder med op til ti computere bliver tilgængelig i oktober. Security Essentials kan fås i 75 forskellige lande, herunder også i Danmark.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job