Microsofts antivirus nu også gratis for virksomheder

Microsofts Security Essentials bliver nu gratis for virksomheder med op til ti computere.

Artikel top billede

Sidste år kom Microsoft med sin gratis antivirus-løsning til private brugere, Security Essentials, som beskytter mod virus, trojanere, rootkits og spyware. Nu fortæller Microsoft, at programmet også bliver gratis for små virksomheder med op til ti computere. Indtil nu har softwaren kun været gratis for private, mens virksomheder er henvist til Microsoft Forefront Client Security.

Security Essentials indeholder blandt andet en såkaldt Dynamic Signature Service, som skal fange nye malware-typer som endnu ikke er i signatur-databasen. Der er også en række teknikker, der skal beskytte mod rootkits. Men antivirus-programmet mangler mange af de avancerede funktioner, som findes i de store sikkerheds-pakker.

Til gengæld fylder Security Essentials også mindre end de store pakker og kræver mindre plads i hukommelsen. Det er ikke nødvendigt at registrere sig for at installere Security Essentials, men Windows Genuine Advantage tjekker lige, om man nu også har husket at betale for Windows.

Ifølge Microsoft fortæller 80 pct. af computerbrugerne i USA, at de har en opdateret antivirus-beskyttelse, men kun på halvdelen af computerne er det faktisk tilfældet. Mange har installeret prøveversioner eller abonnements-baserede antivirus-løsninger, som er udløbet i mellemtiden og ikke længere beskytter maskinen.

Den gratis licens for virksomheder med op til ti computere bliver tilgængelig i oktober. Security Essentials kan fås i 75 forskellige lande, herunder også i Danmark.

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job