Microsofts antivirus nu også gratis for virksomheder

Microsofts Security Essentials bliver nu gratis for virksomheder med op til ti computere.

Artikel top billede

Sidste år kom Microsoft med sin gratis antivirus-løsning til private brugere, Security Essentials, som beskytter mod virus, trojanere, rootkits og spyware. Nu fortæller Microsoft, at programmet også bliver gratis for små virksomheder med op til ti computere. Indtil nu har softwaren kun været gratis for private, mens virksomheder er henvist til Microsoft Forefront Client Security.

Security Essentials indeholder blandt andet en såkaldt Dynamic Signature Service, som skal fange nye malware-typer som endnu ikke er i signatur-databasen. Der er også en række teknikker, der skal beskytte mod rootkits. Men antivirus-programmet mangler mange af de avancerede funktioner, som findes i de store sikkerheds-pakker.

Til gengæld fylder Security Essentials også mindre end de store pakker og kræver mindre plads i hukommelsen. Det er ikke nødvendigt at registrere sig for at installere Security Essentials, men Windows Genuine Advantage tjekker lige, om man nu også har husket at betale for Windows.

Ifølge Microsoft fortæller 80 pct. af computerbrugerne i USA, at de har en opdateret antivirus-beskyttelse, men kun på halvdelen af computerne er det faktisk tilfældet. Mange har installeret prøveversioner eller abonnements-baserede antivirus-løsninger, som er udløbet i mellemtiden og ikke længere beskytter maskinen.

Den gratis licens for virksomheder med op til ti computere bliver tilgængelig i oktober. Security Essentials kan fås i 75 forskellige lande, herunder også i Danmark.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job