Microsofts antivirus nu også gratis for virksomheder

Microsofts Security Essentials bliver nu gratis for virksomheder med op til ti computere.

Artikel top billede

Sidste år kom Microsoft med sin gratis antivirus-løsning til private brugere, Security Essentials, som beskytter mod virus, trojanere, rootkits og spyware. Nu fortæller Microsoft, at programmet også bliver gratis for små virksomheder med op til ti computere. Indtil nu har softwaren kun været gratis for private, mens virksomheder er henvist til Microsoft Forefront Client Security.

Security Essentials indeholder blandt andet en såkaldt Dynamic Signature Service, som skal fange nye malware-typer som endnu ikke er i signatur-databasen. Der er også en række teknikker, der skal beskytte mod rootkits. Men antivirus-programmet mangler mange af de avancerede funktioner, som findes i de store sikkerheds-pakker.

Til gengæld fylder Security Essentials også mindre end de store pakker og kræver mindre plads i hukommelsen. Det er ikke nødvendigt at registrere sig for at installere Security Essentials, men Windows Genuine Advantage tjekker lige, om man nu også har husket at betale for Windows.

Ifølge Microsoft fortæller 80 pct. af computerbrugerne i USA, at de har en opdateret antivirus-beskyttelse, men kun på halvdelen af computerne er det faktisk tilfældet. Mange har installeret prøveversioner eller abonnements-baserede antivirus-løsninger, som er udløbet i mellemtiden og ikke længere beskytter maskinen.

Den gratis licens for virksomheder med op til ti computere bliver tilgængelig i oktober. Security Essentials kan fås i 75 forskellige lande, herunder også i Danmark.

Læses lige nu

    Statens IT

    It-teknikere med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse