Microsofts antivirus nu også gratis for virksomheder

Microsofts Security Essentials bliver nu gratis for virksomheder med op til ti computere.

Artikel top billede

Sidste år kom Microsoft med sin gratis antivirus-løsning til private brugere, Security Essentials, som beskytter mod virus, trojanere, rootkits og spyware. Nu fortæller Microsoft, at programmet også bliver gratis for små virksomheder med op til ti computere. Indtil nu har softwaren kun været gratis for private, mens virksomheder er henvist til Microsoft Forefront Client Security.

Security Essentials indeholder blandt andet en såkaldt Dynamic Signature Service, som skal fange nye malware-typer som endnu ikke er i signatur-databasen. Der er også en række teknikker, der skal beskytte mod rootkits. Men antivirus-programmet mangler mange af de avancerede funktioner, som findes i de store sikkerheds-pakker.

Til gengæld fylder Security Essentials også mindre end de store pakker og kræver mindre plads i hukommelsen. Det er ikke nødvendigt at registrere sig for at installere Security Essentials, men Windows Genuine Advantage tjekker lige, om man nu også har husket at betale for Windows.

Ifølge Microsoft fortæller 80 pct. af computerbrugerne i USA, at de har en opdateret antivirus-beskyttelse, men kun på halvdelen af computerne er det faktisk tilfældet. Mange har installeret prøveversioner eller abonnements-baserede antivirus-løsninger, som er udløbet i mellemtiden og ikke længere beskytter maskinen.

Den gratis licens for virksomheder med op til ti computere bliver tilgængelig i oktober. Security Essentials kan fås i 75 forskellige lande, herunder også i Danmark.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job