Fremtidens tøj kan tænke selv

Intelligente tekstiler debateres i de kommende dage på en konference i Herning.

Artikel top billede

Som ComON kunne fortælle forleden, har der siden starten af måneden været mulighed for at opleve fremtidens højteknologiske beklædning på en udstilling i Herning. Her kan man blandt andet se en kjole der også er et bærbart musikinstrument, en frakke med indbygget overvågningskamera og skærm samt en halsbeklædning, der giver mulighed for at lytte til kroppens indre.

Udstillingen er en del af et større arrangementet med titlen ”Future Textiles”, som også omfatter en konference der starter i dag og varer resten af ugen. Her mødes 45 eksperter fra flere lande for at diskutere intelligente tekstiler.

Målet med konferencen er, at deltagerne danner netværk på tværs af brancher og landegrænser og vedtager en ’deklaration’ for, hvordan de vil arbejde videre på området.

Konferencen er arrangeret af Videncenter for Intelligente Tekstiler ved TEKO, VIA University College sammen med Innovation Lab. Foruden udstillingen er der også en designkonkurrence, workshops og et åbent seminar for virksomheder og andre interesserede.

”Danmark er i forvejen kendt globalt på tekstilområdet for at producere godt design, for at være nytænkende og for at være så stærk i konkurrencen, at 80 procent af den danske tøj- og tekstilproduktion eksporteres. Der er tilsvarende mulighed for at gøre Danmark til et foregangsland, når det gælder intelligente tekstiler. Det handler ikke kun om at fremstille intelligente tekstiler. Det handler også om at være ekspert på de udfordringer, der knytter sig til området – f.eks. at få minimeret brugen af kemi,” siger Hanne Troels Jensen, der er leder af Videncenter for Intelligente Tekstiler i Herning.

Der findes allerede nogle få eksempler på intelligente tekstiler, der bruges i professionelt øjemed. Det gælder f.eks. beklædning til brandmænd med en indbygget alarm, der hyler, hvis der bliver for varmt dér, hvor brandmanden opholder sig. Der findes også uniformer med indbygget opvarmning til f.eks. vejarbejdere på kolde dag og bluser til ældre, der bipper, hvis personen har fået for lidt at drikke og er i fare for at dehydrere.

"Noget af det nyeste, der er på tegnebrættet, er tøj, der ikke krøller, og som afviser pletter, kulde og svedlugt. Teknologien findes, og mulighederne er utallige, men vi skal være oppe på mærkerne, hvis vi vil gøre os gældende internationalt på området,” siger Hanne Troels Jensen.

Blandt de i 10 danske deltagere på konferencen er virksomhederne Bestseller, Kvadrat og Gabriel. Fra udlandet er bl.a. Philips og Adidas med.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg