Fremtidens tøj kan tænke selv

Intelligente tekstiler debateres i de kommende dage på en konference i Herning.

Artikel top billede

Som ComON kunne fortælle forleden, har der siden starten af måneden været mulighed for at opleve fremtidens højteknologiske beklædning på en udstilling i Herning. Her kan man blandt andet se en kjole der også er et bærbart musikinstrument, en frakke med indbygget overvågningskamera og skærm samt en halsbeklædning, der giver mulighed for at lytte til kroppens indre.

Udstillingen er en del af et større arrangementet med titlen ”Future Textiles”, som også omfatter en konference der starter i dag og varer resten af ugen. Her mødes 45 eksperter fra flere lande for at diskutere intelligente tekstiler.

Målet med konferencen er, at deltagerne danner netværk på tværs af brancher og landegrænser og vedtager en ’deklaration’ for, hvordan de vil arbejde videre på området.

Konferencen er arrangeret af Videncenter for Intelligente Tekstiler ved TEKO, VIA University College sammen med Innovation Lab. Foruden udstillingen er der også en designkonkurrence, workshops og et åbent seminar for virksomheder og andre interesserede.

”Danmark er i forvejen kendt globalt på tekstilområdet for at producere godt design, for at være nytænkende og for at være så stærk i konkurrencen, at 80 procent af den danske tøj- og tekstilproduktion eksporteres. Der er tilsvarende mulighed for at gøre Danmark til et foregangsland, når det gælder intelligente tekstiler. Det handler ikke kun om at fremstille intelligente tekstiler. Det handler også om at være ekspert på de udfordringer, der knytter sig til området – f.eks. at få minimeret brugen af kemi,” siger Hanne Troels Jensen, der er leder af Videncenter for Intelligente Tekstiler i Herning.

Der findes allerede nogle få eksempler på intelligente tekstiler, der bruges i professionelt øjemed. Det gælder f.eks. beklædning til brandmænd med en indbygget alarm, der hyler, hvis der bliver for varmt dér, hvor brandmanden opholder sig. Der findes også uniformer med indbygget opvarmning til f.eks. vejarbejdere på kolde dag og bluser til ældre, der bipper, hvis personen har fået for lidt at drikke og er i fare for at dehydrere.

"Noget af det nyeste, der er på tegnebrættet, er tøj, der ikke krøller, og som afviser pletter, kulde og svedlugt. Teknologien findes, og mulighederne er utallige, men vi skal være oppe på mærkerne, hvis vi vil gøre os gældende internationalt på området,” siger Hanne Troels Jensen.

Blandt de i 10 danske deltagere på konferencen er virksomhederne Bestseller, Kvadrat og Gabriel. Fra udlandet er bl.a. Philips og Adidas med.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job