Smagsdommerne gav Limbo en lemfældig kritik

Spiljournalist er fortørnet over kendt kulturprograms mangel på respekt for computerspil. (opdateret)

Computerspil blev for en kort stund ophøjet til kultur, da DR's populære kulturprogram Smagsdommerne http://www.dr.dk/odp/ActivateLink.html?uniqueid=1756267&mt=programstab&st=&furl=http%3A//www.dr.dk/odp/default.aspx%3Ftemplate%3Dprogram%26guid%3DDFEBE1F0-81C3-400B-B67D-55AD0B47B4F4%26back%3D%252fodp%252fdefault.aspx%253ftemplate%253dprogramserie%2526guid%253d3EDA3631-092E-43CD-AA0C-667D9C65B462%2526back%253d%25252fodp%25252fdefault.aspx%25253ftemplate%25253dprogrammer%252526&surl=http%3A//www.dr.dk/Forms/Published/PlaylistGen.aspx%3Fqid%3D1756267%26odp%3Dtrue" target="_blank">i sidste uge anmeldte det succesfulde danske computerspil, Limbo.

Nu kritiserer en computerspilsjournalist programmet for at behandle computerspil uden respekt.

En af deltagerne, Lilian Munk Rösing, lektor ved institut for kunst og videnskab, indrømmede, at hun ikke selv havde spillet Limbo, men set på mens hendes 14-årige søn spillede.

"Det er simpelthen sådan man gør?," spurgte værten, Adrian Hughes, med henvisning til hendes alternative måde at anmelde på.

"Ja," svarede en storsmilende Lilian Munk Rösing.

Politikens computerspilsredaktør, Thomas Vigild, kritiserer på sin blog, at kulturprogrammet ikke behandler spillet ordentligt.

"Måske ser jeg spøgelser, men hele udsendelsen gav mig igen fornemmelsen af, at spil er andenrangskultur, som vi kan hive frem og grine lidt af," skriver Thomas Vigild.

"Der mangler simpelthen respekt omkring spillet som kunstform," mener Thomas Vigild, der desuden nævner sidste års anmeldelse af konsolspil som endnu et eksempel på Smagsdommernes dårlige behandling af computerspil.

Han nævner, at en enkelt af programmets anmeldere, medieforsker Bo Kampmann Walther, dog behandlede spillet med respekt. Han forsvarer til sidst i programmet, at spillet har fået Statens Kunstfond treårige arbejdslegat.

Selve spillet fik både ros og kritik i Smagsdommerne. I andre kredse er spillet blevet særdeles godt modtaget.

Opdateret tirsdag klokken 12.50:

Over for Journalisten.dk forsvarer tv-værten Adrian Hughes programmets facon og tilgang til computerspil. Ifølge værten er det almindeligt at personer, der intet har med computerspil at gøre normalt, skal anmelde computerspil. Tankegangen er, at de med deres begrænsede viden om computerspil er bedre til at præsentere det for andre, som ikke normalt er gamere.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead DevSecOps

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS