Smagsdommerne gav Limbo en lemfældig kritik

Spiljournalist er fortørnet over kendt kulturprograms mangel på respekt for computerspil. (opdateret)

Computerspil blev for en kort stund ophøjet til kultur, da DR's populære kulturprogram Smagsdommerne http://www.dr.dk/odp/ActivateLink.html?uniqueid=1756267&mt=programstab&st=&furl=http%3A//www.dr.dk/odp/default.aspx%3Ftemplate%3Dprogram%26guid%3DDFEBE1F0-81C3-400B-B67D-55AD0B47B4F4%26back%3D%252fodp%252fdefault.aspx%253ftemplate%253dprogramserie%2526guid%253d3EDA3631-092E-43CD-AA0C-667D9C65B462%2526back%253d%25252fodp%25252fdefault.aspx%25253ftemplate%25253dprogrammer%252526&surl=http%3A//www.dr.dk/Forms/Published/PlaylistGen.aspx%3Fqid%3D1756267%26odp%3Dtrue" target="_blank">i sidste uge anmeldte det succesfulde danske computerspil, Limbo.

Nu kritiserer en computerspilsjournalist programmet for at behandle computerspil uden respekt.

En af deltagerne, Lilian Munk Rösing, lektor ved institut for kunst og videnskab, indrømmede, at hun ikke selv havde spillet Limbo, men set på mens hendes 14-årige søn spillede.

"Det er simpelthen sådan man gør?," spurgte værten, Adrian Hughes, med henvisning til hendes alternative måde at anmelde på.

"Ja," svarede en storsmilende Lilian Munk Rösing.

Politikens computerspilsredaktør, Thomas Vigild, kritiserer på sin blog, at kulturprogrammet ikke behandler spillet ordentligt.

"Måske ser jeg spøgelser, men hele udsendelsen gav mig igen fornemmelsen af, at spil er andenrangskultur, som vi kan hive frem og grine lidt af," skriver Thomas Vigild.

"Der mangler simpelthen respekt omkring spillet som kunstform," mener Thomas Vigild, der desuden nævner sidste års anmeldelse af konsolspil som endnu et eksempel på Smagsdommernes dårlige behandling af computerspil.

Han nævner, at en enkelt af programmets anmeldere, medieforsker Bo Kampmann Walther, dog behandlede spillet med respekt. Han forsvarer til sidst i programmet, at spillet har fået Statens Kunstfond treårige arbejdslegat.

Selve spillet fik både ros og kritik i Smagsdommerne. I andre kredse er spillet blevet særdeles godt modtaget.

Opdateret tirsdag klokken 12.50:

Over for Journalisten.dk forsvarer tv-værten Adrian Hughes programmets facon og tilgang til computerspil. Ifølge værten er det almindeligt at personer, der intet har med computerspil at gøre normalt, skal anmelde computerspil. Tankegangen er, at de med deres begrænsede viden om computerspil er bedre til at præsentere det for andre, som ikke normalt er gamere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere