Sådan er karrieremuligheden for IT Factory direktører

Selvom den fem mand store ledelse under Stein Bagger i IT Factory efterlader en kæmperegning til skatteborgerne på grund af inkompetence eller medskyldighed, så kan de stadig gøre karriere.

Det er regnskabets time for de højtlønnede direktører i IT Factory. På trods af deres kæmpelønninger, var de ude afstand til at gennemskue, at deres firma solgte fantasisoftware til fantasivirksomheder.

Derfor ville det være nærliggende at tro, at direktørerne Kim Meier, Carsten Sjørup, Jeanette Lorenzen, Henrik Jeberg og Karina Jeanett Buch vil få overordentlig vanskeligt ved at komme videre med karrieren, når skandalen er drevet over.

Men nej, der er stadig muligheder for de fem. Det bliver svært, men det er ikke umuligt.

"Det er bestemt ikke den bedste anbefaling at komme fra IT Factory. Hvis nogen i ledelsen har vidst hvad der foregik, så er de helt udelukket fra lignende stillinger i lang tid, og hvis de ikke har vist hvad der foregik, så kan man i hvert fald sige, at de starter fra minus," siger Lasse Fredskov, der er administrerende direktør i nordens største headhuntingfirma SAM Headhunting.

Samtlige fem direktører har siden sagens begyndelse haft hovedet grundigt begravet i busken og nægtet at udtale sig om milliardsvindlen i deres virksomhed. Så sent som forrige torsdag, inden skandalen rullede, stod en smilende finansdirektør Jeanette Lorenzen ellers side om side med landets skatteminister og latterliggjorde påstandene om, at IT Factory skulle have rod i økonomien.

"Og jeg må vide det, for det er mig, der sidder på pengekassen," sagde hun med kæmpe smil ved Ernst & Youngs prisuddeling til årets vækstvirksomhed.

Men selvom hun i bedste fald har været rasende elendig til arbejdet som CFO, og som minimum selv burde se det uholdbare i at hendes virksomhed betalte hende 3,6 millioner kroner i løn, så har hun, og den øvrige ledelse stadig chancer på arbejdsmarkedet. Det mener konsulent Ulrik Brix, der har forsket i rekruttering og udvælgelse.

"Tidligere erfaringer viser, at hukommelsen er meget kort. Lige nu er det måske ikke så smart, at have IT Factory stående på CV'et, men om fem-seks måneder kan det vise sig at være uden betydning. Selv om disse mennesker enten ikke har villet eller kunnet gennemskue, hvad der er sket på IT Factory, så kan de sagtens besidde nogle egenskaber, der er relevant for andre virksomheder," siger han.

På spørgsmålet om, om de står sig bedre ved i det mindste at have haft begavelse nok til at gennemskue svindlen og lukket øjnene, fremfor at have været for inkompetente til at gennemskue den, svarer han:

"Nej, ledelse handler næsten udelukkende om menneskelige relationer, og derfor er det vigtigt med tillid, så hvis deres adfærd i IT Factory ansporer til mistillid - så har de oddsne imod sig," siger Ulrik Brix.

Kim Klarskov Jeppesen, der er lektor i regskab og revision på CBS har svært ved at forestille sig, at ingen af de fem topchefer havde anelser om fusk.

"Det undrer mig lidt, at ingen andre i firmaet skulle have kendt til dette her eller i det mindste have haft en mistanke. I de tilfælde hvor man har set noget tilsvarende i udlandet, har det altid vist sig, at en eller anden havde en mistanke," siger Kim Klarskov Jeppesen fra Copenhagen Business School.

Mens de menige medarbejdere på IT Factory intet har imod at udtale sig om deres arbejdsplads, så har ledelsen i samlet trop hyret advokat Karsten Kristoffersen til at holde spørgsmål fra offentligheden langt væk.

Et kig på IT Factorys regnskab for 2007 viser, at de 29 danske medarbejdere delte en lønsum på 38 millioner om året. Det er i gennemsnit over en million til hver. Til sammenligning delte virksomhedens 110 indiske programmører ni millioner kroner om året.

Ifølge BT tjente de fem direktører mellem tre og fire millioner kroner om året.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S