Danskere med i kampen om at være bedste mobile iværksættere

Til verdens største mobilmesse næste måned skal de bedste mobile iværksætter findes. Og flere danskere er med i kapløbet.

Mobile World Congress er verdens største mobilmesse, og den løber af stablen næste måned i Barcelona. Til messen uddeles Mobile Peer Awards, som er en pris, der uddeles til årets bedste iværksætter inden for mobile applikationer.

Det er Mobile Monday, der står bag uddelingen, og i Danmark er den organisation repræsenteret ved Crossroads Copenhagen, der foreløbig har fået otte tilmeldinger til Mobile Peer Awards fra danske iværksættere.

De otte danske tilmeldte iværksættere er Endomondo, Campfire, Glubbin, Mobintech, Novitell A/S, PortaPlay, SMS Passcode og Vopium. SMS Passcode tilbyder en ny form for sikkerhedsløsning via mobilen, og ifølge direktør David Hald er anerkendelse, som den man får ved at vinde Mobile Peer Award, vigtig for en virksomhed:

»I dag lykkes man kun som virksomhed, hvis man bliver anerkendt, og den bedste anerkendelse fås af ens peers, hvis de begejstres ved at opleve ens produkt. Vi ser Mobile Peer Awards som en oplagt chance for at opnå den vigtige anerkendelse nationalt og, hvis vi går videre til finalen i Barcelona, især internationalt,« siger David Hald.

Den første mandag i februar annoncerer Crossroads Copenhagen, hvilken af de otte danske iværksættere, der er gået videre til finalen i Barcelona.

I alt er der tilmeldte fra 44 byer verden over til Mobile Peer Award.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S