Danskere med i kampen om at være bedste mobile iværksættere

Til verdens største mobilmesse næste måned skal de bedste mobile iværksætter findes. Og flere danskere er med i kapløbet.

Mobile World Congress er verdens største mobilmesse, og den løber af stablen næste måned i Barcelona. Til messen uddeles Mobile Peer Awards, som er en pris, der uddeles til årets bedste iværksætter inden for mobile applikationer.

Det er Mobile Monday, der står bag uddelingen, og i Danmark er den organisation repræsenteret ved Crossroads Copenhagen, der foreløbig har fået otte tilmeldinger til Mobile Peer Awards fra danske iværksættere.

De otte danske tilmeldte iværksættere er Endomondo, Campfire, Glubbin, Mobintech, Novitell A/S, PortaPlay, SMS Passcode og Vopium. SMS Passcode tilbyder en ny form for sikkerhedsløsning via mobilen, og ifølge direktør David Hald er anerkendelse, som den man får ved at vinde Mobile Peer Award, vigtig for en virksomhed:

»I dag lykkes man kun som virksomhed, hvis man bliver anerkendt, og den bedste anerkendelse fås af ens peers, hvis de begejstres ved at opleve ens produkt. Vi ser Mobile Peer Awards som en oplagt chance for at opnå den vigtige anerkendelse nationalt og, hvis vi går videre til finalen i Barcelona, især internationalt,« siger David Hald.

Den første mandag i februar annoncerer Crossroads Copenhagen, hvilken af de otte danske iværksættere, der er gået videre til finalen i Barcelona.

I alt er der tilmeldte fra 44 byer verden over til Mobile Peer Award.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S