Danskere med i kampen om at være bedste mobile iværksættere

Til verdens største mobilmesse næste måned skal de bedste mobile iværksætter findes. Og flere danskere er med i kapløbet.

Mobile World Congress er verdens største mobilmesse, og den løber af stablen næste måned i Barcelona. Til messen uddeles Mobile Peer Awards, som er en pris, der uddeles til årets bedste iværksætter inden for mobile applikationer.

Det er Mobile Monday, der står bag uddelingen, og i Danmark er den organisation repræsenteret ved Crossroads Copenhagen, der foreløbig har fået otte tilmeldinger til Mobile Peer Awards fra danske iværksættere.

De otte danske tilmeldte iværksættere er Endomondo, Campfire, Glubbin, Mobintech, Novitell A/S, PortaPlay, SMS Passcode og Vopium. SMS Passcode tilbyder en ny form for sikkerhedsløsning via mobilen, og ifølge direktør David Hald er anerkendelse, som den man får ved at vinde Mobile Peer Award, vigtig for en virksomhed:

»I dag lykkes man kun som virksomhed, hvis man bliver anerkendt, og den bedste anerkendelse fås af ens peers, hvis de begejstres ved at opleve ens produkt. Vi ser Mobile Peer Awards som en oplagt chance for at opnå den vigtige anerkendelse nationalt og, hvis vi går videre til finalen i Barcelona, især internationalt,« siger David Hald.

Den første mandag i februar annoncerer Crossroads Copenhagen, hvilken af de otte danske iværksættere, der er gået videre til finalen i Barcelona.

I alt er der tilmeldte fra 44 byer verden over til Mobile Peer Award.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job