Danskere med i kampen om at være bedste mobile iværksættere

Til verdens største mobilmesse næste måned skal de bedste mobile iværksætter findes. Og flere danskere er med i kapløbet.

Mobile World Congress er verdens største mobilmesse, og den løber af stablen næste måned i Barcelona. Til messen uddeles Mobile Peer Awards, som er en pris, der uddeles til årets bedste iværksætter inden for mobile applikationer.

Det er Mobile Monday, der står bag uddelingen, og i Danmark er den organisation repræsenteret ved Crossroads Copenhagen, der foreløbig har fået otte tilmeldinger til Mobile Peer Awards fra danske iværksættere.

De otte danske tilmeldte iværksættere er Endomondo, Campfire, Glubbin, Mobintech, Novitell A/S, PortaPlay, SMS Passcode og Vopium. SMS Passcode tilbyder en ny form for sikkerhedsløsning via mobilen, og ifølge direktør David Hald er anerkendelse, som den man får ved at vinde Mobile Peer Award, vigtig for en virksomhed:

»I dag lykkes man kun som virksomhed, hvis man bliver anerkendt, og den bedste anerkendelse fås af ens peers, hvis de begejstres ved at opleve ens produkt. Vi ser Mobile Peer Awards som en oplagt chance for at opnå den vigtige anerkendelse nationalt og, hvis vi går videre til finalen i Barcelona, især internationalt,« siger David Hald.

Den første mandag i februar annoncerer Crossroads Copenhagen, hvilken af de otte danske iværksættere, der er gået videre til finalen i Barcelona.

I alt er der tilmeldte fra 44 byer verden over til Mobile Peer Award.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS