Standardisering af offentlig it skrider fremad

Standardiseringen af offentlige it-systemer, FESD-projektet, er blevet kritiseret for at gå for langsomt. Nu har FESD skrevet kontrakt med tre leverandører.

Borgerne skal sikres en bedre betjening og mere ensartet sagsbehandling i den offentlige sektor. Det er ambitionen bag det såkaldte Det Fællesoffentlige Elektroniske Sags- og Dokumenthåndterings-projekt, FESD-projektet.

FESD, som er en del af Projekt Digital Forvaltning, har til formål at ensrette offentlige it-løsninger, og målet er, at over 100.000 offentlige arbejdspladser skal have nye sags- og dokumenthåndteringsløsninger baseret på fælles standarder inden de næste fem-seks år.
Det skriver Jyllands-Posten.

Projektet blev skudt i gang for to år siden, og er blevet kritiseret af flere kommunale it-chefer og it-leverandører for at skride for langsomt fremad. Nu har FESD skrevet kontrakt med tre leverandører, nemlig Accenture, CSC og Software Innovation.

»Med de tre virksomheder har vi sikret soliditet og vi har i fremtiden mindsket spredningen af leverandører, som har forvirret markedet,« siger Lars Frelle, FESD-projektets leder, som afviser kritiske påstande om, at tre leverandører minder om statsligt monopol.

Oprindeligt deltog 17 virksomheder i projektkonkurrencen. Otte blev valgt ud og FESD har efter gennemgang af forslagene til projektet udvalgt de tre virksomheder.

Nødvendig standard

Hos IT-Brancheforeningen ser man optimistisk på FESD-projektet, men formand Lars Monrad Gylling påpeger, at det stadig er for tidligt at komme med en direkte evaluering af FESD.

»De er jo først lige kommet i gang. Om to år kan vi sige om de har gjort det godt eller skidt,« siger formanden, der også er direktør i KMD.

Han finder en fælles standard helt nødvendig, og afviser ligesom Lars Frelle, at projektet er gået for langsomt.

»Kyndige branchefolk ved, hvor omfattende FESD-projektet er. Det tager tid at træffe så store beslutninger, og man ordner det ikke fra den ene dag til den anden,« siger Lars Monrad Gylling.

Indtil nu har FESD brugt cirka syv millioner kroner på at finde ud udvælge de tre leverandører. I alt er der budgetteret med, at det tværministerielle projekt i løbet af de næste fem år vil løbe op i en til halvanden milliard kroner, når de offentlige it-løsninger skal implementeres.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S