Her er Endomondos nye investor

Skatteborgerne er med til at skyde penge i populær dansk motions-tjeneste. Læs mere om firmaet med pengepungen her.

Motionstjenesten Endomondos nye investor er den danske venturefond SEED Capital, der blandet andet har penge fra Danmarks Tekniske Universitet (DTU) i pungen.

"Vi synes at det er et rigtig sejt selskab. Det er helt sikkert det mest interessante danske it-selskab lige nu," siger Niels Vejrup Carlsen, Investment Manager hos SEED Capital.

Endomondo, som sports-glade bruger til at koordinere og måle deres præstationer på cyklen, med løbeskoene eller i kajakken, har dermed fået dén investor, som de efterspurgte i årsregnskabet fra september.

 

Omkring fem millioner kroner i Endomondo

Venturefonden SEED Capital administrerer penge fra fonden DTU Symbion Innovation, og har også penge i ryggen fra en række store, danske virksomheder, som med fonden investerer i danske iværksættere.

SEED Capital har skudt i omegnen af fem millioner kroner i Endomondo, men Niels Vejrup Carlsen vil ikke afsløre, hvor stor en ejerandel, fonden har fået i den spurtende iværksætter.

Venturefonden, der pumper penge i opstartsvirksomheder, har allerede i to år haft et sultent øje på Endomondo og været i dialog med stifterne. Men det er først med det sidste halve års eksplosive vækst i brugerbasen, at venturefonden har ønsket at investere penge i foretagendet.

"Vi syntes, det var lidt for risikabelt at investere i. Det var en god ide, men som det er med sådanne tjenester, så var det fuldstændig umuligt at sige, om der rent faktisk var nogen, der ville bruge det," siger Niels Vejrup Carlsen.

I løbet af det sidste år har Endomondo flerdoblet brugermassen, så tjenesten i dag har 700.000 brugere, og mobilapplikationen, der findes til stort set alle platforme, er hentet næsten halvanden million gange.

 

Er tålmodig med finansieringsmodel

"De har formået at knække kurven i forhold til at tiltrække store mængder brugere. Dét med at tjene penge på dem, det skal vi nok finde ud af," siger Niels Vejrup Carlsen.

Endomondo har i dag en klar plan for, hvordan de skal tjene penge, og efter et sammenlagt underskud på omtrent fem millioner kroner over de sidste knap fire år er målet at nå break even næste år.

Det er ofte set, at investorer i første omgang kun interesserer sig for mængden af brugere og mindre for den fremtidige finansiering. Et kendt eksempel er Twitter, der i mange år har vækket undren på grund af den manglende indtjeningsplan, men alligevel har investorerne ikke holdt sig tilbage.

Finansieringsmodeller skal selvfølgelig findes på et tidspunkt, men i starten er brugerbasen bare vigtigst, mener Niels Vejrup Carlsen.

"Hvis du har en tjeneste, der har så meget værdi for nogle brugere, at de gider bruge tid på det og anbefale til venner og familie, så mener vi, at man også kan tjene penge på det," siger den professionelle investor.

Han mener, at Endomondo på en flot måde har formået at skaffe en masse brugere, der også er samlet i samme område, så de kan udveksle ruteinformationer og andre lokale informationer. Virksomheden har potentialet til at nå rigtig mange brugere, mener han.

"Jeg tror godt, at vi kan komme i nærheden af tjenester som Foursquare, og de er ret hotte," siger han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT