Forening: Danmark er præget af it-dovenskab

Foreningen af Open Source Leverandører i Danmark afviser kritikken af EU-sagen mod Microsoft. Hvis Danmark skal blive en stærk it-spiller, så skal det ske ved at udvikle åbne it-systemer, mener foreningens formand.

EU-sagen mod Microsoft er en trussel mod fremtidig forskning og innovation i Europa. Det mener den danske tænketank MarkedsCentret. Men hos Foreningen af Open Source Leverandører i Danmark er man lodret uenig i tænketankens argumentation.

»MarkedsCentret kritiserer EU-sagen mod Microsoft med udgangspunkt i, at sagen er til skade for forbrugerne og teknologisektoren. Det er noget af det mest verdensfjerne, jeg længe har hørt - og faktisk så absurd, at jeg ikke tror, det er til gavn for Microsofts sag,« siger Morten Kjærsgaard, der er formand for Foreningen af Open Source Leverandører.

Han mener at Microsofts monopol-lignende position på markedet repræsenterer et af de største it-problemer overhovedet - i Danmark, i Europa og i resten af verden.

»Når der reelt kun er én leverandør, så er det aldrig til gavn for forbrugerne, der efterlades uden valgmuligheder. Er det liberalt? Ikke i den betydning, som jeg forbinder med sund liberalisme, der handler om valgmuligheder,« siger han.

Ifølge Morten Kjærsgaard præges innovationen på it-området af lukkede systemer med lukkede standarder.

»Hvis Danmark skal blive en stærk it-spiller, så skal det ske ved at udvikle åbne it-systemer, der kan tale sammen med andre systemer over en bred kam. Og i dag gør de fleste it-virksomheder det modsatte - de udvikler til Microsofts platform og kun den. Det resulterer i it-mæssig dovenskab, og det betaler vi prisen for nu, hvor stort set alle offentlige organisationer benytter Microsofts produkter,« siger Morten Kjærsgaard.

Han henviser til, at stort set alle ministerier og styrelsers hjemmesider er placeret på Windows-servere.

»Det er ikke tilstrækkeligt, at vi bruger Microsofts systemer mere end nogen anden nation i verden, hvis vi vil være førende på it i Danmark. Vi skal også selv udvikle, og her er åbne standarder mindst lige så afgørende som regeringens milliarder til it og innovation i øvrigt,« siger han.

Foreningen af Open Source Leverandører i Danmark tæller bl.a. Hewlett Packard, IBM, Novell og Sun Microsystems blandt sine medlemmer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job