Forening: Danmark er præget af it-dovenskab

Foreningen af Open Source Leverandører i Danmark afviser kritikken af EU-sagen mod Microsoft. Hvis Danmark skal blive en stærk it-spiller, så skal det ske ved at udvikle åbne it-systemer, mener foreningens formand.

EU-sagen mod Microsoft er en trussel mod fremtidig forskning og innovation i Europa. Det mener den danske tænketank MarkedsCentret. Men hos Foreningen af Open Source Leverandører i Danmark er man lodret uenig i tænketankens argumentation.

»MarkedsCentret kritiserer EU-sagen mod Microsoft med udgangspunkt i, at sagen er til skade for forbrugerne og teknologisektoren. Det er noget af det mest verdensfjerne, jeg længe har hørt - og faktisk så absurd, at jeg ikke tror, det er til gavn for Microsofts sag,« siger Morten Kjærsgaard, der er formand for Foreningen af Open Source Leverandører.

Han mener at Microsofts monopol-lignende position på markedet repræsenterer et af de største it-problemer overhovedet - i Danmark, i Europa og i resten af verden.

»Når der reelt kun er én leverandør, så er det aldrig til gavn for forbrugerne, der efterlades uden valgmuligheder. Er det liberalt? Ikke i den betydning, som jeg forbinder med sund liberalisme, der handler om valgmuligheder,« siger han.

Ifølge Morten Kjærsgaard præges innovationen på it-området af lukkede systemer med lukkede standarder.

»Hvis Danmark skal blive en stærk it-spiller, så skal det ske ved at udvikle åbne it-systemer, der kan tale sammen med andre systemer over en bred kam. Og i dag gør de fleste it-virksomheder det modsatte - de udvikler til Microsofts platform og kun den. Det resulterer i it-mæssig dovenskab, og det betaler vi prisen for nu, hvor stort set alle offentlige organisationer benytter Microsofts produkter,« siger Morten Kjærsgaard.

Han henviser til, at stort set alle ministerier og styrelsers hjemmesider er placeret på Windows-servere.

»Det er ikke tilstrækkeligt, at vi bruger Microsofts systemer mere end nogen anden nation i verden, hvis vi vil være førende på it i Danmark. Vi skal også selv udvikle, og her er åbne standarder mindst lige så afgørende som regeringens milliarder til it og innovation i øvrigt,« siger han.

Foreningen af Open Source Leverandører i Danmark tæller bl.a. Hewlett Packard, IBM, Novell og Sun Microsystems blandt sine medlemmer.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job