Flotte anmeldelser til danske Limbo

Det danske spil Limbo tegner til at blive et stort hit. Anmelderne er begejstrede.

Artikel top billede

I dag bliver det danske computerspil Limbo lanceret til konsollen Xbox 360 på online-tjenesten Xbox Live Arcade. ComON har tidligere skrevet om det danske dogme-spil, der har været tre år undervejs. Danske Playdead fik sidste år 11 millioner kroner i venture-penge til at færdiggøre spillet. Og det ufærdige Limbo løb med tre ud af ti priser på forårets Independent Games Festival i San Francisco. Denne festival er forbeholdt de mindre uafhængige spiludviklere og sammenlignes med Sundance Film Festival, hvor de uafhængige filmskabere mødes hvert år.

Så man kan roligt sige, at forventninger til Limbo har været skyhøje. Og de danske udviklere har formået at holde spændingen lige til det sidste. På den officielle hjemmeside er der kun den korte oprindelige koncept-trailer fra 2006 og en nyere in-game trailer, som heller ikke afslører ret meget om spillets gameplay.

Det er selvfølgelig en kendt sag, at Limbo foregår i en dyster sort/hvid-verden, hvor man skal styre en lille dreng, der bevæger sig rundt mellem gigantiske edderkopper, bjørnefælder og andre forhindringer. Det hele foregår i et todimensionelt univers med simpel grafik.

Gameplay roser for originalitet
Og netop spillets originalitet er da også det, som bliver fremhævet igen og igen i de første anmeldelser af Limbo. De danske spiludviklere hos Playdead har formået at begejstre anmelderne med deres usædvanlige koncept.

”Gennemtænkte gåder og en fangende æstetik gør Limbo til et tankevækkende eventyr som du skal opleve,” skriver Gamespot i sin anmeldelse, hvor spillet har fået en score på 9.0 ud af ti mulige point.

Det eneste negative er spillets længde – flere af anmelderne ønsker sig, at spillet havde været længere – og man er hurtigt fristet til at gennemføre hele spillet i én omgang.

”Det faktum at du kan gennemføre hele spillet på få timer er kun skuffende, fordi det er så svært at give slip igen, når først du er blevet suget ind i spillet,” skriver Gamespot.

CNET med tre anmeldelser
Hos CNET har man sat hele tre forskellige anmeldere til at kommentere spillet, og de er alle enige om, at det er et mesterværk.

”Limbo repræsenterer noget vi ikke har set i alt for lang tid i et spil. Det er udfordrende, stemningsfyldt, flot og måske som det vigtigste, helt originelt,” skriver en af anmelderne.

Og Limbo bliver ligefrem sammenlignet med digital kunst – det er nok de færreste spil, der gør sig fortjent til dén udmærkelse.

IGN applauderer original noir-stil
Hos IGN mener anmelderen at Limbo er et af de mest geniale spil nogensinde.

”Dette 2D puzzle platformspil i en film noir-stil er et af de bedste spil du kommer til at spille i år på nogen platform,” skriver IGN.

Her bliver det danske spil også belønnet med en score på 9.0 ud af ti.

Limbo koster 1.200 point i Xbox Live Arcade.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S