Flotte anmeldelser til danske Limbo

Det danske spil Limbo tegner til at blive et stort hit. Anmelderne er begejstrede.

Artikel top billede

I dag bliver det danske computerspil Limbo lanceret til konsollen Xbox 360 på online-tjenesten Xbox Live Arcade. ComON har tidligere skrevet om det danske dogme-spil, der har været tre år undervejs. Danske Playdead fik sidste år 11 millioner kroner i venture-penge til at færdiggøre spillet. Og det ufærdige Limbo løb med tre ud af ti priser på forårets Independent Games Festival i San Francisco. Denne festival er forbeholdt de mindre uafhængige spiludviklere og sammenlignes med Sundance Film Festival, hvor de uafhængige filmskabere mødes hvert år.

Så man kan roligt sige, at forventninger til Limbo har været skyhøje. Og de danske udviklere har formået at holde spændingen lige til det sidste. På den officielle hjemmeside er der kun den korte oprindelige koncept-trailer fra 2006 og en nyere in-game trailer, som heller ikke afslører ret meget om spillets gameplay.

Det er selvfølgelig en kendt sag, at Limbo foregår i en dyster sort/hvid-verden, hvor man skal styre en lille dreng, der bevæger sig rundt mellem gigantiske edderkopper, bjørnefælder og andre forhindringer. Det hele foregår i et todimensionelt univers med simpel grafik.

Gameplay roser for originalitet
Og netop spillets originalitet er da også det, som bliver fremhævet igen og igen i de første anmeldelser af Limbo. De danske spiludviklere hos Playdead har formået at begejstre anmelderne med deres usædvanlige koncept.

”Gennemtænkte gåder og en fangende æstetik gør Limbo til et tankevækkende eventyr som du skal opleve,” skriver Gamespot i sin anmeldelse, hvor spillet har fået en score på 9.0 ud af ti mulige point.

Det eneste negative er spillets længde – flere af anmelderne ønsker sig, at spillet havde været længere – og man er hurtigt fristet til at gennemføre hele spillet i én omgang.

”Det faktum at du kan gennemføre hele spillet på få timer er kun skuffende, fordi det er så svært at give slip igen, når først du er blevet suget ind i spillet,” skriver Gamespot.

CNET med tre anmeldelser
Hos CNET har man sat hele tre forskellige anmeldere til at kommentere spillet, og de er alle enige om, at det er et mesterværk.

”Limbo repræsenterer noget vi ikke har set i alt for lang tid i et spil. Det er udfordrende, stemningsfyldt, flot og måske som det vigtigste, helt originelt,” skriver en af anmelderne.

Og Limbo bliver ligefrem sammenlignet med digital kunst – det er nok de færreste spil, der gør sig fortjent til dén udmærkelse.

IGN applauderer original noir-stil
Hos IGN mener anmelderen at Limbo er et af de mest geniale spil nogensinde.

”Dette 2D puzzle platformspil i en film noir-stil er et af de bedste spil du kommer til at spille i år på nogen platform,” skriver IGN.

Her bliver det danske spil også belønnet med en score på 9.0 ud af ti.

Limbo koster 1.200 point i Xbox Live Arcade.

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura