TDC-bud på 4,25 mia. kr. inden for en uge

Aktieanalytikerne er overbeviste om, at TDC ikke vil sidde tilbage og vente på at Tele2 overtager Song. Inden for en uge ventes det at TDC byder 90 svenske kroner pr. aktie.

Kampen om Song er lang og dybt strategisk. Hidtil har TDC to gange følt si sikre på, at det svenske selskab blev optaget i TDC-familien efter deres bud. Begge gange er det dog blevet overgået - til stor forundring for Henning Dyremose.

Det danske selskab er dog bedre finansielt polstret end Tele2, og derfor er aktieanalytikerne overbeviste om, at TDC i det lange løb vinder slaget om Song Networks ved at komme med et nyt bud i næste uge. Et bud som er højt, og som samtidig giver TDC anledning til at gå ud og købe aktier fra småaktionærer i Song, hvilket Dyremose ikke har gjort ved de første to bud.

»I forbindelse med begge bud har Tele2 således købt aktier i markedet. Til vores forundring har TDC endnu ikke benyttet sig af denne mulighed. Og det giver spekulation om, at TDC ved begge bud har følt sig overbevidste om, at der ikke kom en modreaktion. Til gengæld formåede TDC at købe 33 procent af aktierne i Song fra en gruppe store investorer, hvilket vi ser som et dygtigt taktisk træk,« vurderer aktieanalytiker Rune Møller fra Jyske Bank, der forventer, at TDC inden for en uge forhøjer sit bud til 90 svenske kroner pr. aktie - svarende til en samlet Song-pris på fire en kvart milliard kroner.

»Vi forventer, at TDC har lært af sine fejltagelser, og derfor benytter sig af muligheden for at købe aktier i markedet i forbindelse med, at de forhøjer buddet til omkring 90 svenske kroner Vi forventer, at TDC herved vil kunne øge sin ejerandel til op mod 40 procent,« uddyber han.

Også Danske Bank forventer et nyt TDC-bud på 90 svenske kroner pr. aktie.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job