Blev gift i Apple Store

Hvor langt kan man gå i sin kærlighed til Apple? Et brudepar gik hele vejen.

Det er jo en kendt sag at Apple for mange er mere end bare et mærke. Det er nærmest en livsstil. Og derfor oplever man også nogle gange, at Apple-entusiaster går meget langt i deres kærlighed til firmaet og dets produkter.

Senest kan den britiske avis The Telegraph fortælle om et amerikansk par, Josh og Ting Li, som havde mødt hinanden i en Apple-store - og så skulle de selvfølgelig også giftes der. Og hvilket bedre sted i verden til at tilbringe den måske vigtigste dag i sit liv, hvis man er Apple-fan?

"Jeg er ikke religiøs, men Apple Store er min kirke, for jeg elsker alt fra Apple," siger brudgommen til avisen.

Men ikke nok med, at kirken var skiftet ud med en Apple Store. Præsten var også klædt ud som Steve Jobs med den klassiske sorte rullekrave. Parret læste deres løfte til hinanden op fra to iPhones, og som pude til ringene havde de valgte en førstegenerations iPod. I ægteskabsløftet havde de endda indarbejdet et citat fra Apple-guden Steve Jobs.

I denne Youtube-video kan man se udsnit fra den usædvanlige ceremoni i Apple-butikken.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S