Blev gift i Apple Store

Hvor langt kan man gå i sin kærlighed til Apple? Et brudepar gik hele vejen.

Det er jo en kendt sag at Apple for mange er mere end bare et mærke. Det er nærmest en livsstil. Og derfor oplever man også nogle gange, at Apple-entusiaster går meget langt i deres kærlighed til firmaet og dets produkter.

Senest kan den britiske avis The Telegraph fortælle om et amerikansk par, Josh og Ting Li, som havde mødt hinanden i en Apple-store - og så skulle de selvfølgelig også giftes der. Og hvilket bedre sted i verden til at tilbringe den måske vigtigste dag i sit liv, hvis man er Apple-fan?

"Jeg er ikke religiøs, men Apple Store er min kirke, for jeg elsker alt fra Apple," siger brudgommen til avisen.

Men ikke nok med, at kirken var skiftet ud med en Apple Store. Præsten var også klædt ud som Steve Jobs med den klassiske sorte rullekrave. Parret læste deres løfte til hinanden op fra to iPhones, og som pude til ringene havde de valgte en førstegenerations iPod. I ægteskabsløftet havde de endda indarbejdet et citat fra Apple-guden Steve Jobs.

I denne Youtube-video kan man se udsnit fra den usædvanlige ceremoni i Apple-butikken.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect