Microsoft knalder dansk distributør for pirateri

Lenovo-distributøren Dansk Computer Center (DCC) har indgået forlig med Microsoft efter omfattende snyd med Windows-licenser.

Microsoft Danmark har afsløret den østjyske it-distributør Dansk Computer Center (DCC) i omfattende pirateri med Windows-licenser. DCC har erkendt at have krænket Microsofts rettigheder, og skal nu betale »en betydelig erstatning« til softwaregiganten. Det fremgår af en fælles meddelelse fra Microsoft og DCC.

Ifølge Microsoft Danmark har DCC installeret »ukorrekt licenserede kopier« af Windows Vista på computere, som DCC har importeret fra udlandet - eksempelvis Spanien. DCC har derefter installeret en anden sprogversion af Vista uden korrekt licens.

Undervejs i forløbet har Microsoft med hjælp fra fogedretten i Randers gennemført en fogedforretning hos DCC, som blandt andet har tvunget distributøren til at åbne sine regnskaber og interne it-systemer.

DCC har erkendt, at man »uforvarende« har krænket Microsofts licensrettigheder til forskellige Microsoft-softwareprogrammer, og siden afsløringen har DCC ifølge de to parter samarbejdet fuldt ud om sagen. DCC har i forlængelse af forliget desuden iværksat tiltag, der vil lovliggøre brugen af Microsoft software både til intern brug og ved distribution af computere.

De to parter oplyser ikke, hvor stor en erstatning DCC nu skal betale, men som en del af forliget er det også aftalt, at DCC dækker Microsofts omkostninger i sagen.

»Det er selvsagt vigtigt for Microsoft at håndhæve vores rettigheder, og forliget viser, at det har konsekvenser, når vi opdager krænkelser. Krænkelse af vores rettigheder rammer ikke kun Microsoft, men også vores partnere der kan blive ramt på deres forretning af virksomheder, som bryder loven. Det er vores håb, at denne sag kan afskrække andre fra at krænke vores rettigheder,« lyder det blandt andet fra Microsoft i en fælles meddelelse.

Fra DCC side erkender man at have krænket Microsofts rettigheder til Windows Vista og anden softeware fra Microsoft.

»Vi har begået en fejl, og tager konsekvenserne heraf. Det er et for os særdeles omkostningsfuldt forlig, som udover den finansielle del har haft en række omkostninger for virksomheden – både internt og eksternt. Vi vil på det kraftigste opfordre andre til at sikre sig, at de ikke bringer sig i en situation, hvor de krænker rettigheder,« lyder det fra Dansk Computer Center.

Hverken Microsoft eller DCC ønsker at kommentere den konkrete sag yderligere.

Læs de officielle kommentarer fra Microsoft og DCC her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job