Nu rammer krisen spilbranchen

Spilbranchen har været krise-immun indtil nu. Men salget af spil og konsoller styrtdykkede i USA i marts måned. Kun Xbox 360 i vækst.

Efter forrygende succes i krisetiden har spilbranchen nu mødt sin første store nedgang. Salget i marts gik brat ned. Faldet var 17 procent i forhold til sidste år. I alt købte amerikanere spil, hardware og tilbehør for 1,43 milliard dollars. Sidste år var tallet 1,72 milliard.

Men det hele skyldes ikke krisen. For i USA er der tilsyneladende tradition for at give sine børn spil i forbindelse med påskeferien. Sidste år faldt påsken i marts, mens den netop er overstået i april i år. Derfor er den sene påske en del af faldet.

Sidste år blev der solgt for 121 millioner dollars i forbindelse med påske. Hvis påsken var faldet samtidig i år, så havde faldet været mindre med et salg på 1,55 milliard. Men det er stadig et fald i forhold til sidste år.

Analysefirmaet NPD siger til New York Times, at ikke kun er påsken men også udgivelsen af Super Smash Bros: Brawl, der sendte kunderne i butikken sidste år. Derfor går de ikke med til at tale om krise. Men NPD erkender, at det er problematisk, at Xbox 360 var den eneste konsol, der havde fremgang i marts i år. Dermed er det kun Microsofts maskine der har vækst i kundebasen, hvilket kan indikere, at salget af spil til de andre konsoller vil fortsætte ned.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere