Hack helt lovligt

På Free Hacking Zone kan man lovligt hacke sig ind på en server, uden at komme i karambolage med lovens lange arm.

Hvis man går med en lille hacker i maven, men som størstedelen af befolkningen er velsignet med moralbegreber, der ikke bringer en i konflikt med straffeloven og i øvrigt ikke har lyst til at have PET, NSA, FBI eller lignende officielle jakkesæt rendende i sin privatbolig, så er der mulighed for ustraffet at afprøve sin computer-snilde på det gratis site Free Hacking Zone.

Her kan den nysgerrige amatør-hacker ganske gratis og helt lovligt kravle over den til lejligheden konfigurerede servers firewall og nedlægge sikkerhedssystemerne. Endda med vejledning og små hints undervejs.

Det skal lige pointeres, at Free Hacking Zone advarer på det kraftigste mod, at afprøve sine nye kundskaber ude i den virkelige verden, da det "vil kunne afstedkomme en lang ferie på statens regning".

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job