Dansk it-selskab taber trods sejr

Danske RTX Telecom har fået medhold i en retssag mod en fransk kunde. Det giver selskabet 28 millioner kroner. Alligevel nedjusteres forventningerne til et tab på 30 millioner kroner.

Det nordjyske udviklingshus RTX Telecom har foretaget en mærkværdig manøvre. Selskabet har opjusteret forventningerne til omsætningen, men har samtidig indset, at tabet vokser med 50 procent.

Dermed er der pillet gevaldigt ved forventningerne til årets regnskab, der nu ventes at give en omsætning på 210 millioner kroner, og et tab på 30 millioner kroner. Tidligere hed de tilsvarende tal 170-190 millioner kroner og et tab på 20 millioner kroner.

Den øgede omsætning skyldes, at RTX har fået medhold i en appelsag mod en fransk kunde. Det betyder, at RTX har fået en erstatning på 28 millioner kroner. Mens det er positivt, er der til gengæld dårligt nyt omkring efterspørgslen i markedet.

Kundeindgangen har været præget af forsinkelser, forklarer RTX-direktør Jørgen Elbæk, og samtidig var det været dyrere end ventet at udvikle de produkter, som selskabet ventes at lancere i løbet af efteråret.

Nedjusteringen af forventningerne til indtjeningen har fået RTX-aktien til at falde 10 procent på Københavns Fondsbørs. Dermed topper selskabet tabslisten på børsen.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS