Playstation 3 ydmyget af Wii i Japan

Krigen skulle have stået mellem Xbox og PS3 - men det er den lille Wii, der løber med guldet i den opstående elektroniks hjemland.

Seneste tal fra Japan viser, at der for hver Playstation 3, der langes over disken, bliver solgt næsten fire Wii-konsoller. Den hvide outsider fra Nintendo er dermed blevet en rigtig insider i forhold til Sonys teknisk monstrøse PS3.

Hvad værre er - for Sony, i hvert fald - er at tallet endda kun var 1-til-3 i januar måned, så alt tyder på, at Nintendos popularitet kun vokser.

(-og det er i denne forbindelse næsten ikke værd at nævne Microsofts Xbox, der kun solgte sølle fjorten tusinde enheder i forhold til Wii's over 300.000 solgte konsoller i Japan).




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere