Kongekabale og DR løb med internet-priser

Den danske film Kongekabale fik sammen med DR nogle af priserne ved FDIMs uddeling af årets Internet Awards.

Torsdag aften uddelte Foreningen af Danske Internet Medier (FDIM) for anden gang prisen Årets Internet Award. Den helt store vinder blev Totalkredit, der scorede to priser, foran blandt andre filmen Kongekabale og Danmarks Radio, der hver fik én pris.

Internet Award bliver uddelt i seks forskellige kategorier og er den eneste prisuddeling i Danmark, der er forbeholdt internetkampagner. Kongekabale fik prisen for bedste Branding på nettet, fordi folkene bag filmen »har brugt levende billeder og lyd på kreativ vis på nettet,« som det hedder.

DR vandt Kreativ-prisen for sit Pakkeleg-spil, som hittede stort op til jul.

Totalkredit fik prisen for årets bedste internetkampagne og den såkaldte Synergipris med sit »Ombygningsspil«, hvor man kunne spille om 50.000,- kroner til en håndværker.

»Internettet har masser af muligheder for at levere både kreative, sjove og effektive løsninger til annoncørerne. Effekten af net-reklamer er for alvor blevet tydelig og påviselig, og derfor er der ingen tvivl om, at vi vil se større brug af mulighederne på nettet i fremtiden. Vi håber de gode idéer fra dette års vindere kan inspirere annoncører, der har svært ved at få greb om internettet,« kommenterer en af de syv dommere, Johan Boserup, direktør i OMD.

Sidste år deltog omkring 200 personer, mens antallet i år nåede op over 400.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank