Kongekabale og DR løb med internet-priser

Den danske film Kongekabale fik sammen med DR nogle af priserne ved FDIMs uddeling af årets Internet Awards.

Torsdag aften uddelte Foreningen af Danske Internet Medier (FDIM) for anden gang prisen Årets Internet Award. Den helt store vinder blev Totalkredit, der scorede to priser, foran blandt andre filmen Kongekabale og Danmarks Radio, der hver fik én pris.

Internet Award bliver uddelt i seks forskellige kategorier og er den eneste prisuddeling i Danmark, der er forbeholdt internetkampagner. Kongekabale fik prisen for bedste Branding på nettet, fordi folkene bag filmen »har brugt levende billeder og lyd på kreativ vis på nettet,« som det hedder.

DR vandt Kreativ-prisen for sit Pakkeleg-spil, som hittede stort op til jul.

Totalkredit fik prisen for årets bedste internetkampagne og den såkaldte Synergipris med sit »Ombygningsspil«, hvor man kunne spille om 50.000,- kroner til en håndværker.

»Internettet har masser af muligheder for at levere både kreative, sjove og effektive løsninger til annoncørerne. Effekten af net-reklamer er for alvor blevet tydelig og påviselig, og derfor er der ingen tvivl om, at vi vil se større brug af mulighederne på nettet i fremtiden. Vi håber de gode idéer fra dette års vindere kan inspirere annoncører, der har svært ved at få greb om internettet,« kommenterer en af de syv dommere, Johan Boserup, direktør i OMD.

Sidste år deltog omkring 200 personer, mens antallet i år nåede op over 400.

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Chef for IT-Infrastruktur og Operations i Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingsdirektør for Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland