Kongekabale og DR løb med internet-priser

Den danske film Kongekabale fik sammen med DR nogle af priserne ved FDIMs uddeling af årets Internet Awards.

Torsdag aften uddelte Foreningen af Danske Internet Medier (FDIM) for anden gang prisen Årets Internet Award. Den helt store vinder blev Totalkredit, der scorede to priser, foran blandt andre filmen Kongekabale og Danmarks Radio, der hver fik én pris.

Internet Award bliver uddelt i seks forskellige kategorier og er den eneste prisuddeling i Danmark, der er forbeholdt internetkampagner. Kongekabale fik prisen for bedste Branding på nettet, fordi folkene bag filmen »har brugt levende billeder og lyd på kreativ vis på nettet,« som det hedder.

DR vandt Kreativ-prisen for sit Pakkeleg-spil, som hittede stort op til jul.

Totalkredit fik prisen for årets bedste internetkampagne og den såkaldte Synergipris med sit »Ombygningsspil«, hvor man kunne spille om 50.000,- kroner til en håndværker.

»Internettet har masser af muligheder for at levere både kreative, sjove og effektive løsninger til annoncørerne. Effekten af net-reklamer er for alvor blevet tydelig og påviselig, og derfor er der ingen tvivl om, at vi vil se større brug af mulighederne på nettet i fremtiden. Vi håber de gode idéer fra dette års vindere kan inspirere annoncører, der har svært ved at få greb om internettet,« kommenterer en af de syv dommere, Johan Boserup, direktør i OMD.

Sidste år deltog omkring 200 personer, mens antallet i år nåede op over 400.

Læses lige nu

    Frode Laursen A/S

    Systemadministrator

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Dansk Retursystem A/S

    Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job