Kongekabale og DR løb med internet-priser

Den danske film Kongekabale fik sammen med DR nogle af priserne ved FDIMs uddeling af årets Internet Awards.

Torsdag aften uddelte Foreningen af Danske Internet Medier (FDIM) for anden gang prisen Årets Internet Award. Den helt store vinder blev Totalkredit, der scorede to priser, foran blandt andre filmen Kongekabale og Danmarks Radio, der hver fik én pris.

Internet Award bliver uddelt i seks forskellige kategorier og er den eneste prisuddeling i Danmark, der er forbeholdt internetkampagner. Kongekabale fik prisen for bedste Branding på nettet, fordi folkene bag filmen »har brugt levende billeder og lyd på kreativ vis på nettet,« som det hedder.

DR vandt Kreativ-prisen for sit Pakkeleg-spil, som hittede stort op til jul.

Totalkredit fik prisen for årets bedste internetkampagne og den såkaldte Synergipris med sit »Ombygningsspil«, hvor man kunne spille om 50.000,- kroner til en håndværker.

»Internettet har masser af muligheder for at levere både kreative, sjove og effektive løsninger til annoncørerne. Effekten af net-reklamer er for alvor blevet tydelig og påviselig, og derfor er der ingen tvivl om, at vi vil se større brug af mulighederne på nettet i fremtiden. Vi håber de gode idéer fra dette års vindere kan inspirere annoncører, der har svært ved at få greb om internettet,« kommenterer en af de syv dommere, Johan Boserup, direktør i OMD.

Sidste år deltog omkring 200 personer, mens antallet i år nåede op over 400.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job