Arnold Schwarzenegger åbner Cebit

I aften åbner verdens største it-messe Cebit. Den californiske guvernør Arnold Schwarzenegger er inviteret som æresgæst.

Midt i den værste finanskrise i mange år åbner it-messen Cebit i Hannover sine døre tirsdag den 3. marts. Den officielle åbningsceremoni finder allerede sted i aften, hvor den tyske forbundskansler Angela Merkel og guvernør Arnold Schwarzenegger fra Californien skal indlede gigantmessen for it-branchen. Det amerikanske it-mekka Californien er i år partnerland for Cebit og der er særlig fokus på it-virksomheder fra Silicon Valley og omegn.

Men er der langt til de tidligere tiders storhed for Cebit. I 2001 satte Cebit rekord med 830.000 besøgende og 8.100 udstillere. Men siden er besøgstallet faldet til under en halv million, og i år er der kun 4.300 udstillere på Cebit.

Der er heller ikke nogen dansk fællesstand i år. Sidste år var der seks deltagere på den danske fællesstand, og konsulatet havde i år sat en nedre grænse på fem, for hvor få deltagere, der måtte være før den fælles stand blev en realitet. Men der var kun tre tilmeldte, og det var for lidt.

Foruden finanskrisen har Cebit også kæmpet med stigende konkurrence fra mobilmessen Mobile World Congress i februar. Flere af de største producenter af mobiltelefoner har helt aflyst deres optrin på Cebit og i stedet valgt at koncentrere alle kræfterne på mobilmessen i Barcelona. Og netop mobil it er et område, der fylder mere og mere.

I år er der så guvernør Arnold Schwarzenegger, der skal kaste stjerneglimmer over Hannover, og det sker blandt andet under en reception for særligt udvalgte gæster tirsdag aften.

Hele åbningsceremonien mandag aften kan følges live på denne adresse.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job