Arnold Schwarzenegger åbner Cebit

I aften åbner verdens største it-messe Cebit. Den californiske guvernør Arnold Schwarzenegger er inviteret som æresgæst.

Midt i den værste finanskrise i mange år åbner it-messen Cebit i Hannover sine døre tirsdag den 3. marts. Den officielle åbningsceremoni finder allerede sted i aften, hvor den tyske forbundskansler Angela Merkel og guvernør Arnold Schwarzenegger fra Californien skal indlede gigantmessen for it-branchen. Det amerikanske it-mekka Californien er i år partnerland for Cebit og der er særlig fokus på it-virksomheder fra Silicon Valley og omegn.

Men er der langt til de tidligere tiders storhed for Cebit. I 2001 satte Cebit rekord med 830.000 besøgende og 8.100 udstillere. Men siden er besøgstallet faldet til under en halv million, og i år er der kun 4.300 udstillere på Cebit.

Der er heller ikke nogen dansk fællesstand i år. Sidste år var der seks deltagere på den danske fællesstand, og konsulatet havde i år sat en nedre grænse på fem, for hvor få deltagere, der måtte være før den fælles stand blev en realitet. Men der var kun tre tilmeldte, og det var for lidt.

Foruden finanskrisen har Cebit også kæmpet med stigende konkurrence fra mobilmessen Mobile World Congress i februar. Flere af de største producenter af mobiltelefoner har helt aflyst deres optrin på Cebit og i stedet valgt at koncentrere alle kræfterne på mobilmessen i Barcelona. Og netop mobil it er et område, der fylder mere og mere.

I år er der så guvernør Arnold Schwarzenegger, der skal kaste stjerneglimmer over Hannover, og det sker blandt andet under en reception for særligt udvalgte gæster tirsdag aften.

Hele åbningsceremonien mandag aften kan følges live på denne adresse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen