Online-filmudlejer foran dansk opstart

Live Networks åbner om kort tid for udlejning af film via internettet i Danmark. Allerede første år ventes et million-overskud.

Den svenske online-konkurrent til blandt andre Blockbuster, Live Networks, har siden efteråret spøgt i kullissen på det danske marked. Nu afslører selskabet lidt mere omkring sin forestående entre i Danmark. Åbningstidspunktet konkretiseres nu til »inden for kort tid«.

Selskabet vil stable en forretning på benene i Danmark, så danskerne får samme muligheder for at leje film over nettet, som svenskerne har. I øjeblikket har Live Networks retten til 27.000 filmtitler, og for at få dem bredt ud vil man hente op i mod en milliard kroner på Københavns Fondsbørs inden foråret 2006.

De første tre kvartaler af 2004 solgte Live Networks for 28,8 millioner kroner alene i Sverige. For 2005, hvor Danmark altså også kommer med i biksen, forventer ledelsen at tallet stiger til en omsætning på 60 millioner kroner - og et overskud før skat på otte millioner kroner.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job