Batman hentet en million gange på en uge

Batman The Dark Knight er på vej til at blive den bedst indtjenende film nogensinde og den mest downloadede.

Batman The Dark Knight slog alle rekorder ved den amerikanske premiere, hvor den havde den mest indbringende åbningsweekend nogensinde. På verdensplan har den indtjent over en milliard dollars og er dermed i selskab med ganske få film i historien.

Samtidig vælter filmen sig i succes på det sorte marked. Ifølge Torrentfreak.com, så er ulovlige torrentfiler med Batman allerede hentet over en million gange på kun syv dage. Dermed haster den mod Transformers rekord som den mest hentede film i 2008.

Torrentfilerne er især blevet hentet efter filmen fik dvd-premiere i sidste uge. Tidligere har piraterne måtte nøjes med håndholdte videooptagelser fra biografmørket. Men nu kan de se filmen i dvd-kvalitet. På kun syv dage har en million hentet filmen ulovligt fra diverse torrent-sites. The Pirate Bay afholdt endda en lille festlighed i anledning af dvd-premieren og havde links til filen, 24 timer efter forretningerne solgte Batman dvd'er.

Selv om The Dark Knight stadig indtjener gevaldige summer, så tvivler de fleste analytikere på, at den slår Titanic som den mest indtjenende film nogensinde. På trods af, at The Dark Knight bliver hjulpet på vej af Heath Ledger tragedien, så kan den ikke måle sig med teenagepigers forelskelse i Titanics Leonardo DiCaprio, der betød at tusindvis af piger så Titanic igen og igen.

Læses lige nu

    Kongeå Trailercenter A/S

    IT-Ansvarlig med bredt teknisk kendskab

    Sydjylland

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job