I orden at bryde kopispærring på egne dvd-film

De danske filmrettighedshavere giver grønt lys til at bryde kopispærringen. Men du skal spørge om lov, inden du kopierer dine dvd-film

Det er i orden at bryde kopispærringen på egne dvd-film, hvis formålet er at få dem over i sit mediecenter. Det giver Antipiratgruppens arbejdsgiver Danske Videogramdistributører nu lov til.

"Vi har ingen interesse i at lægge forhindringer i vejen for lovlydige borgere, der har købt dvd-filmene. Tværtimod giver vi grønt lys til, at de bryder kopispærringen for at få deres dvd-film over i deres mediecenter. Det har vi intet problem med," siger Danske Videogramdistributørers talsmand partner i Johan Schlüters advokatfirma, Jakob Plesner Mathiasen til ComON.

Det kræver ellers, at man bryder ophavsretsloven paragraf 75c, hvis man skal have sine dvd-film over i et mediecenter eller en anden digital platform. Men efter den private borger Henrik F. E. Andersen i frustration meldte sig selv til Antipiratgruppen for gentagne brud på ophavsretsloven er det i orden. I går fik han Videogramdistributørernes tilladelse til at bryde kopibeskyttelsen på deres dvd'er. Den tilladelse gælder nu principielt alle, hvis formålet med at bryde kopibeskyttelsen er at flytte sin egen film til sit eget mediecenter. Man skal dog spørge først ved at sende en mail eller ringe til Danske Videogramdistributører.

"Tilsvarende tilladelser vil blive givet til alle der er i samme situation som Henrik F. E. Andersen. Vi giver lov til at bryde kopisbeskyttelsen, hvis det er til privatbrug for at se filmen på et mediecenter eller noget tilsvarende," siger Jakob Plesner Mathiasen.

Han fortæller, at flere og flere dvd-film i fremtiden vil komme med en voucher til digital download af den samme film, så man bare kan hente filmen ind i mediecenteret.

Men selv om rettighedshaverne nu har givet private lov til at bryde kopispærringen, så betyder det ikke, at paragraffen er overflødig.

"Den er et vigtigt juridisk redskab i sager, hvor vi har mistanke om, at folk ikke selv ejer dvd-filmene eller distribuerer dem videre. Den er en af flere strenge, som vi kan spille på i de situationer," siger Jakob Plesner Mathiasen.

Her kan Videogramdistributørerne træffes.

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S