I orden at bryde kopispærring på egne dvd-film

De danske filmrettighedshavere giver grønt lys til at bryde kopispærringen. Men du skal spørge om lov, inden du kopierer dine dvd-film

Det er i orden at bryde kopispærringen på egne dvd-film, hvis formålet er at få dem over i sit mediecenter. Det giver Antipiratgruppens arbejdsgiver Danske Videogramdistributører nu lov til.

"Vi har ingen interesse i at lægge forhindringer i vejen for lovlydige borgere, der har købt dvd-filmene. Tværtimod giver vi grønt lys til, at de bryder kopispærringen for at få deres dvd-film over i deres mediecenter. Det har vi intet problem med," siger Danske Videogramdistributørers talsmand partner i Johan Schlüters advokatfirma, Jakob Plesner Mathiasen til ComON.

Det kræver ellers, at man bryder ophavsretsloven paragraf 75c, hvis man skal have sine dvd-film over i et mediecenter eller en anden digital platform. Men efter den private borger Henrik F. E. Andersen i frustration meldte sig selv til Antipiratgruppen for gentagne brud på ophavsretsloven er det i orden. I går fik han Videogramdistributørernes tilladelse til at bryde kopibeskyttelsen på deres dvd'er. Den tilladelse gælder nu principielt alle, hvis formålet med at bryde kopibeskyttelsen er at flytte sin egen film til sit eget mediecenter. Man skal dog spørge først ved at sende en mail eller ringe til Danske Videogramdistributører.

"Tilsvarende tilladelser vil blive givet til alle der er i samme situation som Henrik F. E. Andersen. Vi giver lov til at bryde kopisbeskyttelsen, hvis det er til privatbrug for at se filmen på et mediecenter eller noget tilsvarende," siger Jakob Plesner Mathiasen.

Han fortæller, at flere og flere dvd-film i fremtiden vil komme med en voucher til digital download af den samme film, så man bare kan hente filmen ind i mediecenteret.

Men selv om rettighedshaverne nu har givet private lov til at bryde kopispærringen, så betyder det ikke, at paragraffen er overflødig.

"Den er et vigtigt juridisk redskab i sager, hvor vi har mistanke om, at folk ikke selv ejer dvd-filmene eller distribuerer dem videre. Den er en af flere strenge, som vi kan spille på i de situationer," siger Jakob Plesner Mathiasen.

Her kan Videogramdistributørerne træffes.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job