NFC-telefoner skaffer ejeren øl på Roskilde

Dovne musikelskere kan få bragt øl ud til teltet med mobilbetalinger.

Artikel top billede

Nu kan man få stillet tørsten på årets Roskilde Festival uden hverken at stå i kø eller at finde kontanter frem.

Små forsøg med mobilbetalinger betyder, at man med mobilen kan trække øl i automater, skænke en fadøl til sig selv eller få en hel kasse øl bragt ud på lejrpladsen.

På festivalpladsen er der opstillet 14 selvbetjente ølhaner, som kun lader øllet flyde, hvis man har NFC-chip i sin smartphone. Der er NFC-chip i så få telefoner på det danske marked, at Tuborg-automaterne også kan aktiveres med sms-betaling eller specielle rabatkort købt på festivalen. 
Automaterne afskaffer dog ikke bartenderen fuldstændigt. Der vil være opsyn med maskinerne, så personer under 18 år ikke kaster sig over dem. Personalet sælger også de nødvendige glas.

Andre steder står øl-automater, som spytter dåseøl ud, hvis man på samme måde laver en sms-betaling.

Det er ikke kun, mens man lytter til musik på pladsen, at mobiltelefonen kan skaffe øl. Et andet forsøg betyder, at de mest dovne festivalgæster kan blive siddende i deres lejr ude på græsmarkerne og få kolde øl bragt ud.


Vild jubel

Virksomheden NFC Danmark har lavet konceptet, Beerrunner. Kunderne bestiller en kasse øl via en overtakseret sms, og den blivre straks kørt ud til lejren. En kasse øl koster dog næsten 200 kroner.

Der er kun 24 automatisk øl-udskænkningsteder på Roskilde. Hvis forsøget bliver en succes i år, så kan der komme flere næste år. Beerrunner-forsøget er kun gældende i et område - lejrområde M.

Gæsterne har taget godt i mod tiltaget. Lidt for godt. Udbringen sker nemlig i en lille golfbil, og de første dage har vist, at den lille finurlige bil fyldt med kolde øl er så stort et tilløbsstykke, at det har været svært at nå frem til øllenes rette ejermænd.

Også TDC og firmaet Pay4it bidrager til øl-løsningerne på Roskilde Festival.

LÆS OGSÅ: Dansker starter NFC-gilde med pølsevognsforsøg

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub