En milliard flere mobiler end smartphones solgt sidste år

Nokia sidder på smartphone markedet.

Salget af smartphones voksede med 24 procent sidste år, viser tal fra Gartner. I alt blev der solgt 172 millioner smartphones. Der er dog langt op til salget af almindelige mobiler. Det sammenlagte tal for salg af smartphones og mobiler er nemlig på 1,2 milliarder. Det vil sige, at der solgt over en milliard almindelige mobiler.

Nokias Symbian er stadig dominerende på smartphone markedet. De sidder på 46,9 procent af markedet. Det er et fald på 5,5 procent i forhold til 2008. Apple har størst vækst med iPhone, der har 14,4 procent af markedet. Det er en fremgang på 6,2 procent. Det rækker til en tredjeplads. RIM sidder på 2. pladsen med Blackberry, der udgør 19,9 procent af markedet. Det er en fremgang på 3,3 procent.

Windows Mobile har 9 procent af markedet, og Linuxbaserede mobiler har 5 procent, mens Googles Linuxbaserede Android med en fremgang på 3,4 procent sidder på 3,9 procent af markedet.

Palm havde store forventninger til deres Palm Pre, men den har ikke erobret markedet. Palm sidder på 0,7 procent af smartphone markedet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for Cyber- og IT-sikkerhedsarkitektur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Annonceindlæg fra Systematic

Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S