Fujitsu udvikler sikker USB hukommelse

USB nøgle sletter data, hvis den kommer i forbindelse med en uautoriseret computer.

Behovet for at transportere følsomme oplysninger og vigtig data stiger hele tiden. Kryptering har været en af løsningerne til at sikre, at ingen uvedkommende kunne læse oplysningerne. Alligevel lykkes det gang på gang betroede medarbejdere at miste vigtige oplysninger - tit og ofte gemmer de oplysningerne på helt almindelige USB-drev.

Fujitsu vil nu anvende en kombination af to nye teknologier for at sikre, at man fremover roligt kan lade sine tophemmelige oplysninger ligge på Fujitsu's USB nøgler.

Den ene teknologi går ud på at indbygge et batteri og en processor i USB nøglen. Nøglen kan så indstilles til at slette alt indhold med bestemte mellemrum - f.eks. hver gang der er gået 24 timer. På den måde sikrer man sig mod at andre får fingre i "glemte" oplysninger. Samtidig kan USB nøglen kende autoriserede computere, og den kan automatisk slette sin hukommelse, hvis den sluttes til en computer, den ikke genkender.

Den anden teknologi går ud på at gøre det umuligt at kopiere indholdet. Det sker via en "File redirect" teknologi. Sammen med et program på computeren kan USB nøglen sørge for, at data på USB nøglen kun kan overføres til autoriserede computere. Dvs. at det bliver umuligt at kopiere til andre computere, sende data som vedhæftede filer i e-mails eller at printe dem.

USB nøglen findes endnu kun som prototype, men behovet for større datasikkerhed vokser hele tiden.

Pris og levering er der ingen oplysninger om.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura