Fujitsu udvikler sikker USB hukommelse

USB nøgle sletter data, hvis den kommer i forbindelse med en uautoriseret computer.

Behovet for at transportere følsomme oplysninger og vigtig data stiger hele tiden. Kryptering har været en af løsningerne til at sikre, at ingen uvedkommende kunne læse oplysningerne. Alligevel lykkes det gang på gang betroede medarbejdere at miste vigtige oplysninger - tit og ofte gemmer de oplysningerne på helt almindelige USB-drev.

Fujitsu vil nu anvende en kombination af to nye teknologier for at sikre, at man fremover roligt kan lade sine tophemmelige oplysninger ligge på Fujitsu's USB nøgler.

Den ene teknologi går ud på at indbygge et batteri og en processor i USB nøglen. Nøglen kan så indstilles til at slette alt indhold med bestemte mellemrum - f.eks. hver gang der er gået 24 timer. På den måde sikrer man sig mod at andre får fingre i "glemte" oplysninger. Samtidig kan USB nøglen kende autoriserede computere, og den kan automatisk slette sin hukommelse, hvis den sluttes til en computer, den ikke genkender.

Den anden teknologi går ud på at gøre det umuligt at kopiere indholdet. Det sker via en "File redirect" teknologi. Sammen med et program på computeren kan USB nøglen sørge for, at data på USB nøglen kun kan overføres til autoriserede computere. Dvs. at det bliver umuligt at kopiere til andre computere, sende data som vedhæftede filer i e-mails eller at printe dem.

USB nøglen findes endnu kun som prototype, men behovet for større datasikkerhed vokser hele tiden.

Pris og levering er der ingen oplysninger om.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job