Mobil sikkerhed er for slap

Mange gemmer fortrolige informationer på mobiltelefoner uden nogen form for sikkerhed.

En ny undersøgelse fra Juniper Networks sætter fokus på den mangelfulde mobile sikkerhed. Syv ud af ti personer gemmer fortrolige informationer som f.eks. bankdata eller medicinske oplysninger på mobiltelefoner helt uden sikkerhed, fortæller undersøgelsen. Men samtidig fortæller fire ud af fem, at sikkerhed er en topprioritet når de køber en ny smartphone.

”Vi lever alle i den mobile drøm og den næste killer app er fred i sindet,” siger Juniper-underdirektør Mark Bauhaus til BBC.

Han mener at truslerne bliver mere alvorlige efterhånden som antallet af mobile enheder stiger. Alene i det sidste år er der angiveligt sket en 250 pct. stigning i antallet af mobile vira og andre trusler.

”Mobiltelefoner spreder sig hurtigere end nogen anden teknologi i menneskehedens historie – hurtigere end videokameraer eller fjernsyn. Derfor bliver vi hurtigt nødt til at tænke på sikkerhed,” siger Mark Bauhaus.

Juniper har netop selv oprettet et såkaldt ”Global Threat Centre”, der skal overvåge mulige trusler mod mobile platforme.

Den seneste undersøgelse fortæller at 61 pct. af alle smartphone-infektioner er spyware, som forsøger at aflure oplysninger på den mobile enhed.

Selvom det kan være ubehageligt at få sine private data stjålet, så er konsekvenserne langt mere alvorlige for virksomheder. Juniper fortæller at mere end halvdelen har arbejdsrelaterede data på deres smartphone uden arbedsgiverens samtykke.

En af de 15 største virksomheder i USA opdagede forleden at 15 pct. af dens mobile enheder – 25.000 enheder – var inficeret med malware.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics