Mobil sikkerhed er for slap

Mange gemmer fortrolige informationer på mobiltelefoner uden nogen form for sikkerhed.

En ny undersøgelse fra Juniper Networks sætter fokus på den mangelfulde mobile sikkerhed. Syv ud af ti personer gemmer fortrolige informationer som f.eks. bankdata eller medicinske oplysninger på mobiltelefoner helt uden sikkerhed, fortæller undersøgelsen. Men samtidig fortæller fire ud af fem, at sikkerhed er en topprioritet når de køber en ny smartphone.

”Vi lever alle i den mobile drøm og den næste killer app er fred i sindet,” siger Juniper-underdirektør Mark Bauhaus til BBC.

Han mener at truslerne bliver mere alvorlige efterhånden som antallet af mobile enheder stiger. Alene i det sidste år er der angiveligt sket en 250 pct. stigning i antallet af mobile vira og andre trusler.

”Mobiltelefoner spreder sig hurtigere end nogen anden teknologi i menneskehedens historie – hurtigere end videokameraer eller fjernsyn. Derfor bliver vi hurtigt nødt til at tænke på sikkerhed,” siger Mark Bauhaus.

Juniper har netop selv oprettet et såkaldt ”Global Threat Centre”, der skal overvåge mulige trusler mod mobile platforme.

Den seneste undersøgelse fortæller at 61 pct. af alle smartphone-infektioner er spyware, som forsøger at aflure oplysninger på den mobile enhed.

Selvom det kan være ubehageligt at få sine private data stjålet, så er konsekvenserne langt mere alvorlige for virksomheder. Juniper fortæller at mere end halvdelen har arbejdsrelaterede data på deres smartphone uden arbedsgiverens samtykke.

En af de 15 største virksomheder i USA opdagede forleden at 15 pct. af dens mobile enheder – 25.000 enheder – var inficeret med malware.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job