Mobil sikkerhed er for slap

Mange gemmer fortrolige informationer på mobiltelefoner uden nogen form for sikkerhed.

En ny undersøgelse fra Juniper Networks sætter fokus på den mangelfulde mobile sikkerhed. Syv ud af ti personer gemmer fortrolige informationer som f.eks. bankdata eller medicinske oplysninger på mobiltelefoner helt uden sikkerhed, fortæller undersøgelsen. Men samtidig fortæller fire ud af fem, at sikkerhed er en topprioritet når de køber en ny smartphone.

”Vi lever alle i den mobile drøm og den næste killer app er fred i sindet,” siger Juniper-underdirektør Mark Bauhaus til BBC.

Han mener at truslerne bliver mere alvorlige efterhånden som antallet af mobile enheder stiger. Alene i det sidste år er der angiveligt sket en 250 pct. stigning i antallet af mobile vira og andre trusler.

”Mobiltelefoner spreder sig hurtigere end nogen anden teknologi i menneskehedens historie – hurtigere end videokameraer eller fjernsyn. Derfor bliver vi hurtigt nødt til at tænke på sikkerhed,” siger Mark Bauhaus.

Juniper har netop selv oprettet et såkaldt ”Global Threat Centre”, der skal overvåge mulige trusler mod mobile platforme.

Den seneste undersøgelse fortæller at 61 pct. af alle smartphone-infektioner er spyware, som forsøger at aflure oplysninger på den mobile enhed.

Selvom det kan være ubehageligt at få sine private data stjålet, så er konsekvenserne langt mere alvorlige for virksomheder. Juniper fortæller at mere end halvdelen har arbejdsrelaterede data på deres smartphone uden arbedsgiverens samtykke.

En af de 15 største virksomheder i USA opdagede forleden at 15 pct. af dens mobile enheder – 25.000 enheder – var inficeret med malware.

Læses lige nu

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet