Mobil sikkerhed er for slap

Mange gemmer fortrolige informationer på mobiltelefoner uden nogen form for sikkerhed.

En ny undersøgelse fra Juniper Networks sætter fokus på den mangelfulde mobile sikkerhed. Syv ud af ti personer gemmer fortrolige informationer som f.eks. bankdata eller medicinske oplysninger på mobiltelefoner helt uden sikkerhed, fortæller undersøgelsen. Men samtidig fortæller fire ud af fem, at sikkerhed er en topprioritet når de køber en ny smartphone.

”Vi lever alle i den mobile drøm og den næste killer app er fred i sindet,” siger Juniper-underdirektør Mark Bauhaus til BBC.

Han mener at truslerne bliver mere alvorlige efterhånden som antallet af mobile enheder stiger. Alene i det sidste år er der angiveligt sket en 250 pct. stigning i antallet af mobile vira og andre trusler.

”Mobiltelefoner spreder sig hurtigere end nogen anden teknologi i menneskehedens historie – hurtigere end videokameraer eller fjernsyn. Derfor bliver vi hurtigt nødt til at tænke på sikkerhed,” siger Mark Bauhaus.

Juniper har netop selv oprettet et såkaldt ”Global Threat Centre”, der skal overvåge mulige trusler mod mobile platforme.

Den seneste undersøgelse fortæller at 61 pct. af alle smartphone-infektioner er spyware, som forsøger at aflure oplysninger på den mobile enhed.

Selvom det kan være ubehageligt at få sine private data stjålet, så er konsekvenserne langt mere alvorlige for virksomheder. Juniper fortæller at mere end halvdelen har arbejdsrelaterede data på deres smartphone uden arbedsgiverens samtykke.

En af de 15 største virksomheder i USA opdagede forleden at 15 pct. af dens mobile enheder – 25.000 enheder – var inficeret med malware.

Læses lige nu

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Information Architect

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job