Mobil sikkerhed er for slap

Mange gemmer fortrolige informationer på mobiltelefoner uden nogen form for sikkerhed.

En ny undersøgelse fra Juniper Networks sætter fokus på den mangelfulde mobile sikkerhed. Syv ud af ti personer gemmer fortrolige informationer som f.eks. bankdata eller medicinske oplysninger på mobiltelefoner helt uden sikkerhed, fortæller undersøgelsen. Men samtidig fortæller fire ud af fem, at sikkerhed er en topprioritet når de køber en ny smartphone.

”Vi lever alle i den mobile drøm og den næste killer app er fred i sindet,” siger Juniper-underdirektør Mark Bauhaus til BBC.

Han mener at truslerne bliver mere alvorlige efterhånden som antallet af mobile enheder stiger. Alene i det sidste år er der angiveligt sket en 250 pct. stigning i antallet af mobile vira og andre trusler.

”Mobiltelefoner spreder sig hurtigere end nogen anden teknologi i menneskehedens historie – hurtigere end videokameraer eller fjernsyn. Derfor bliver vi hurtigt nødt til at tænke på sikkerhed,” siger Mark Bauhaus.

Juniper har netop selv oprettet et såkaldt ”Global Threat Centre”, der skal overvåge mulige trusler mod mobile platforme.

Den seneste undersøgelse fortæller at 61 pct. af alle smartphone-infektioner er spyware, som forsøger at aflure oplysninger på den mobile enhed.

Selvom det kan være ubehageligt at få sine private data stjålet, så er konsekvenserne langt mere alvorlige for virksomheder. Juniper fortæller at mere end halvdelen har arbejdsrelaterede data på deres smartphone uden arbedsgiverens samtykke.

En af de 15 største virksomheder i USA opdagede forleden at 15 pct. af dens mobile enheder – 25.000 enheder – var inficeret med malware.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S