Twitter mangler vision for sin egen fremtid

Twitter-chef erkender, at han mangler en langsigtet vision for tjenestens fremtid.

Artikel top billede

I et interview med den britiske avis The Telegraph erkender den nye chef for Twitter, Dick Costolo, at firmaet mangler en langsigtet vision for sin fremtid. Twitter har problemer med at definere, hvad firmaet egentlig er og hvordan det skal udvikle sig fremover.

”Jeg arbejder lige nu på at få klarhed over det. Jeg forsøger at definere Twitters formål på lang sigt. Vi vil kunne svare mere specifikt på det i den nærmeste fremtid,” siger Costolo til avisen.

Costolo har overtaget stillingen som chef for Twitter efter medstifteren Evan Williams, som fremover skal fokusere på produktudvikling. Den anden medstifter, Jack Dorsey, er formand for selskabets bestyrelse.

Han mener at det er brugerne, der har defineret Twitters formål og mission.

”Det er svært at snakke om Twitters vision uden at tage hensyn til, at en stor del af formålet med tjenesten er blevet defineret af brugerne over årene. Brugerne har fundet på mange dele af tjenesten, som den hashtag som mange bruger på så forskellige måder,” siger Dorsey til avisen.

Han mener at Twitter skal fortsætte med at lytte til brugerne, men også selv komme med ideer til nye funktioner.

Den store udfordring for Twitter nu er at bevare firmaets kultur samtidig med at der udvides og åbnes nye kontorer verden rundt. Twitter har nu 325 ansatte og man er nået til det punkt, hvor alle ikke længere kender navnene på de andre ansatte, fortæller Costolo.

I øjeblikket er alle Twitters datacentre i USA, men der skal etableres nye i andre dele af verden. Den internationale udvidelse skal starte med Japan og Storbritannien, hvor Twitter allerede har et partnerskab med Digital Garage.

Det første kontor bliver snart åbnet i London, men Twitter vil ikke sætte en præcis dato på. Selskabet fortæller dog, at der primært bliver tale om salgskontorer i udlandet, mens produktudviklingen stadig skal foregå i USA.
 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland