Twitter mangler vision for sin egen fremtid

Twitter-chef erkender, at han mangler en langsigtet vision for tjenestens fremtid.

Artikel top billede

I et interview med den britiske avis The Telegraph erkender den nye chef for Twitter, Dick Costolo, at firmaet mangler en langsigtet vision for sin fremtid. Twitter har problemer med at definere, hvad firmaet egentlig er og hvordan det skal udvikle sig fremover.

”Jeg arbejder lige nu på at få klarhed over det. Jeg forsøger at definere Twitters formål på lang sigt. Vi vil kunne svare mere specifikt på det i den nærmeste fremtid,” siger Costolo til avisen.

Costolo har overtaget stillingen som chef for Twitter efter medstifteren Evan Williams, som fremover skal fokusere på produktudvikling. Den anden medstifter, Jack Dorsey, er formand for selskabets bestyrelse.

Han mener at det er brugerne, der har defineret Twitters formål og mission.

”Det er svært at snakke om Twitters vision uden at tage hensyn til, at en stor del af formålet med tjenesten er blevet defineret af brugerne over årene. Brugerne har fundet på mange dele af tjenesten, som den hashtag som mange bruger på så forskellige måder,” siger Dorsey til avisen.

Han mener at Twitter skal fortsætte med at lytte til brugerne, men også selv komme med ideer til nye funktioner.

Den store udfordring for Twitter nu er at bevare firmaets kultur samtidig med at der udvides og åbnes nye kontorer verden rundt. Twitter har nu 325 ansatte og man er nået til det punkt, hvor alle ikke længere kender navnene på de andre ansatte, fortæller Costolo.

I øjeblikket er alle Twitters datacentre i USA, men der skal etableres nye i andre dele af verden. Den internationale udvidelse skal starte med Japan og Storbritannien, hvor Twitter allerede har et partnerskab med Digital Garage.

Det første kontor bliver snart åbnet i London, men Twitter vil ikke sætte en præcis dato på. Selskabet fortæller dog, at der primært bliver tale om salgskontorer i udlandet, mens produktudviklingen stadig skal foregå i USA.
 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S