Kan The Beatles erobre verden igen?

Vil The Beatles: Rockband samle generationerne med god gammeldags rock og rul, eller er Beatles et historisk monument med samme tiltrækningskraft som Jellingestenen?

Artikel top billede

Hvis ikke 090909 bliver husket for andet i eftertiden, så vil datoen blive husket for at være dagen, hvor verden fejrede de fire fra Liverpool.

Hele Beatles remasterede katalog af sange udkommer i dag. På Østre Gasværk har teaterkoncerten Come Together premiere. I aften går Steve Jobs muligvis på scenen i Cupertino og begraver den mange årige strid mellem Apple og Apple Records med meddelelsen om, at man kan købe The Fab Four i iTunes.

Og sidst men ikke mindst udkommer spillet The Beatles: Rockband i dag.

Blandt store dele af det internationale anmelderkorps af halvunge og midaldrende journalister har spillet The Beatles: Rockband fået stående ovationer. Og ingen klapper højere end New York Times' 36-årige Seth Schiesel. Han indleder sin hyldest til spillet med ordene:

"The Beatles: Rockband er intet mindre end et kulturelt landskred. Et landskred der måske er en anelse mindre indflydelsesrigt end bandets berømte optræden i 'The Ed Sullivan Show' i 1964. Ved at genfortolke et essentielt symbol for én generation i en ny generations medie og teknologi, bliver Beatles: Rockband en trancenderende oplevelse. I det perspektiv er The Beatles: Rockband måske det vigtigste spil der nogensinde er skabt".

Det har magien.

Den magi der skabte Beatlesmania overalt i verden for 40-50 år siden.

Måske vil det endda skabe Beatlesmania igen. Branchen holder vejret. For måske kan Beatles: Rockband udvide gamer-demografien på samme måde, som Nintendo Wii flyttede konsollen fra drengeværelset til dagligstuen. Måske får Beatles: Rockband fat i det grå guld, der kom for sent til videospilsrevolutionen og altid har rynket lidt på næsen over fornøjelsen i at skyde prikker på en skærm.

Beatles er deres tabte ungdom, og måske er Beatles Rockband en mulighed for at finde den igen.

John Lennons kone Yoko Ono er i hvert fald ikke i tvivl om at spillet vil vække noget i de gamle hippier.

"John ville have elsket det. The Beatles: Rockband er på vej til at skabe en ny revolution," har hun sagt.

Hvis revolutionen består i at få bedsteforældre i 60'erne til at fyre den af med en plasticguitar, så vil det give videospilsbranchen de milliarder af kroner tilbage, som krisen har taget. Ifølge analysehuset NPD kommer 18 procent af spilindtjeningen i dag fra folk over 50. Det er dog tvivlsomt, om det er dem selv, de køber spillene til. Men måske de vil købe Beatles til sig selv.

Konkurrencen fra Cobain

På Wall Street tror analytikerne ikke rigtig på det. For at få 60'er generationen til at opdage Beatles: Rockband kræver det nemlig, at nogle andre køber spillet. 65-årige piberygende mænd, der afspiller al deres musik på vinylplader i Thylejren, smutter ikke lige ned i den nærmeste Fona og investerer i Beatles: Rockband og 'en af de der maskiner, man skal spille det på'.

"Jeg har ikke store forventninger til The Beatles: Rockband. Mine forventninger er mindre end de var for en måned siden," siger James Hardiman, der er markedsanalytiker for FTN Equity Capital. 

"Dels kræver den fulde pakke en meget stor investering, og dels er jeg bekymret for at den største gamergruppe, mænd mellem 18-34, vil afvise musikken som forældet, et fortidslevn fra deres forældres ungdom," siger han til The Hollywood Reporter.

Den fulde Beatles Rockband pakke koster omkring 1500 kroner. Timingen er heller ikke helt god. Godt nok når spillet det forjættede julesalg, men til gengæld skal det konkurrere med Guitar Hero 5, der praler af Kurt Cobain på rollelisten. Selv om den virtuelle Cobain er animeret blasfemi i højeste potens, så er Nirvanas tiltrækning på ungdommen muligvis større end The Beatles'.

Sjovt nok har pladeselskabet EMI, der udgiver Beatles Remastered, den modsatte mission af Beatles: Rockband. EMI vil meget gerne have fat i ungdommen. Det midaldrende kernepublikum er nemlig en dårlig forretning på sigt.

"De dør jo fra os en dag, så vi skal også have yngre årgange til at falde for The Beatles," siger EMIs noget indiskrete Thomas Hemdorff til Berlingske Tidende.

Men hvis spillet ikke bliver den kommercielle succes, som udviklerne og branchen generelt håber, så kan det trøste sig ved kritikernes laurbær. Spillet får gode anmeldelser overalt.

Det populære computersite Ars Technica slutter sin anmeldelse med ordene:

"Fans af bandet kan juble, og folk, der først lærer Beatles at kende nu, har fået en stærk indikation af, hvad der gjorde disse sange til de kulturelle hjørnesten de er. I sin essens er Beatles: Rockband et rytmespil, en levende maleri, et tilbagekig, et argument for kunstnerisk værdi og et lynkursus i The Beatles."

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S