Sony lukker fabrikker efter gigantisk jordskælv

Det voldsomme jordskælv og tsunamien i Japan kan også ramme landets elektronik-produktion.

Artikel top billede

Fredag morgen dansk tid blev Japan ramt af et voldsomt jordskælv, der målte 8,9 på richterskalaen. Jordskælvets epicentrum lå midt i havet 130 kilometer øst for havnebyen Sendai og knap 400 kilometer nordøst for Tokyo. En voldsom tsunami-bølge ramte efterfølgende den japanske kyst og det frygtes nu at tsunamien kan sprede sig til resten af Stillehavsområdet.

Der spekuleres allerede på hvordan jordskælvet og tsunamien vil påvirke elektronik-industrien i Japan og andre lande.

Sony meddelte allerede kort tid efter jordskælvet at man har valgt at lukke flere af sine fabrikker i de ramte dele af Japan og evakuere alle ansatte. Sony bekræfter også at der er sket skader på fabrikkerne, men der er endnu ikke et overblik over, hvor omfattende ødelæggelserne er.

Ifølge de første meldinger har Sony lukket seks fabrikker, som fremstiller Blu-ray-diske, magnetiske læsehoveder til harddiske og batterier.

Jordskælvet ramte midt om eftermiddagen lokal tid og både fabrikker og kontorer var derfor fyldt med mennesker.

Både Toyota, Honda og Nissan har lukket fabrikker efter jordskælvet. Mindst én medarbejder i en forsknings- og udviklingsafdeling hos Honda er blevet dræbt af en sammenstyrtet væg.

Flere af de japanske atomkraftværker er lukket ned og det anslås at mindst fire millioner hjem er uden strøm. Flere lufthavne har indstillet driften og landets hurtigtog kører heller ikke i øjeblikket.

Panasonic melder om flere tilskadekomne på selskabets fabrikker, mens Canon indtil videre ikke vil lukke sine fabrikker. Selvom produktionen fortsætter kan det blive svært at få varerne videre. En stor del af landets infrastruktur er lammet i øjeblikket.

Det ventes at tsunamien vil ramme Californien og andre dele af den amerikanske vestkyst senere i dag, ligesom mange asiatiske lande også er i farezonen.

Google har åbnet en People Finder, der skal hjælpe med at finde savnede personer i Japan. De aktuelle tsunami-varsler kan bl.a. læses hos NOAA.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect