Sony lukker fabrikker efter gigantisk jordskælv

Det voldsomme jordskælv og tsunamien i Japan kan også ramme landets elektronik-produktion.

Artikel top billede

Fredag morgen dansk tid blev Japan ramt af et voldsomt jordskælv, der målte 8,9 på richterskalaen. Jordskælvets epicentrum lå midt i havet 130 kilometer øst for havnebyen Sendai og knap 400 kilometer nordøst for Tokyo. En voldsom tsunami-bølge ramte efterfølgende den japanske kyst og det frygtes nu at tsunamien kan sprede sig til resten af Stillehavsområdet.

Der spekuleres allerede på hvordan jordskælvet og tsunamien vil påvirke elektronik-industrien i Japan og andre lande.

Sony meddelte allerede kort tid efter jordskælvet at man har valgt at lukke flere af sine fabrikker i de ramte dele af Japan og evakuere alle ansatte. Sony bekræfter også at der er sket skader på fabrikkerne, men der er endnu ikke et overblik over, hvor omfattende ødelæggelserne er.

Ifølge de første meldinger har Sony lukket seks fabrikker, som fremstiller Blu-ray-diske, magnetiske læsehoveder til harddiske og batterier.

Jordskælvet ramte midt om eftermiddagen lokal tid og både fabrikker og kontorer var derfor fyldt med mennesker.

Både Toyota, Honda og Nissan har lukket fabrikker efter jordskælvet. Mindst én medarbejder i en forsknings- og udviklingsafdeling hos Honda er blevet dræbt af en sammenstyrtet væg.

Flere af de japanske atomkraftværker er lukket ned og det anslås at mindst fire millioner hjem er uden strøm. Flere lufthavne har indstillet driften og landets hurtigtog kører heller ikke i øjeblikket.

Panasonic melder om flere tilskadekomne på selskabets fabrikker, mens Canon indtil videre ikke vil lukke sine fabrikker. Selvom produktionen fortsætter kan det blive svært at få varerne videre. En stor del af landets infrastruktur er lammet i øjeblikket.

Det ventes at tsunamien vil ramme Californien og andre dele af den amerikanske vestkyst senere i dag, ligesom mange asiatiske lande også er i farezonen.

Google har åbnet en People Finder, der skal hjælpe med at finde savnede personer i Japan. De aktuelle tsunami-varsler kan bl.a. læses hos NOAA.

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job