Sony lukker fabrikker efter gigantisk jordskælv

Det voldsomme jordskælv og tsunamien i Japan kan også ramme landets elektronik-produktion.

Artikel top billede

Fredag morgen dansk tid blev Japan ramt af et voldsomt jordskælv, der målte 8,9 på richterskalaen. Jordskælvets epicentrum lå midt i havet 130 kilometer øst for havnebyen Sendai og knap 400 kilometer nordøst for Tokyo. En voldsom tsunami-bølge ramte efterfølgende den japanske kyst og det frygtes nu at tsunamien kan sprede sig til resten af Stillehavsområdet.

Der spekuleres allerede på hvordan jordskælvet og tsunamien vil påvirke elektronik-industrien i Japan og andre lande.

Sony meddelte allerede kort tid efter jordskælvet at man har valgt at lukke flere af sine fabrikker i de ramte dele af Japan og evakuere alle ansatte. Sony bekræfter også at der er sket skader på fabrikkerne, men der er endnu ikke et overblik over, hvor omfattende ødelæggelserne er.

Ifølge de første meldinger har Sony lukket seks fabrikker, som fremstiller Blu-ray-diske, magnetiske læsehoveder til harddiske og batterier.

Jordskælvet ramte midt om eftermiddagen lokal tid og både fabrikker og kontorer var derfor fyldt med mennesker.

Både Toyota, Honda og Nissan har lukket fabrikker efter jordskælvet. Mindst én medarbejder i en forsknings- og udviklingsafdeling hos Honda er blevet dræbt af en sammenstyrtet væg.

Flere af de japanske atomkraftværker er lukket ned og det anslås at mindst fire millioner hjem er uden strøm. Flere lufthavne har indstillet driften og landets hurtigtog kører heller ikke i øjeblikket.

Panasonic melder om flere tilskadekomne på selskabets fabrikker, mens Canon indtil videre ikke vil lukke sine fabrikker. Selvom produktionen fortsætter kan det blive svært at få varerne videre. En stor del af landets infrastruktur er lammet i øjeblikket.

Det ventes at tsunamien vil ramme Californien og andre dele af den amerikanske vestkyst senere i dag, ligesom mange asiatiske lande også er i farezonen.

Google har åbnet en People Finder, der skal hjælpe med at finde savnede personer i Japan. De aktuelle tsunami-varsler kan bl.a. læses hos NOAA.

Læses lige nu

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect