Danske Lumigon på niveau med iPhone4 - i pris

Danmarks første Android-baserede smartphone skal erstatte en hel computer.

Selvom der var officiel lancering af den danske Lumigon-telefon i går aftes, så er der endnu lang vej, før man som forbruger kan få det hypede produkt i hænderne.

Lumigon-direktør Lars Gravesen havde kun en enkelt funktionsdygtig prototype at vise frem for de hundredvis af fremmødte til lanceringsfesten, og den skulle endda genstartes flere gange. Den færdige telefon kommer først ”i løbet af” første kvartal næste år.

Her bliver den en af de allerdyreste Android-telefoner overhovedet. Prisen er nemlig sat til omkring 500 euro – uden abonnement og eksklusiv moms. Det giver en slutpris for danske forbrugere på små 5000 kroner – på niveau med iPhone4.

Hvor vidt Lumigon T1 også på andre områder end pris kan matche iPhone4, havde pressen ikke mulighed for at vurdere i går, men selvom finish og samlekvalitet endnu er ukendte størrelser, virker designet vurderet på afstand trods alt vellykket, om end ikke revolutionerende, lød det fra flere pressefolk.

Lumigon vil gerne sælge telefonen som en værdig afløser for en computer. Ifølge Lars Gravesen kan den fungere som fuld funktionsdygtig arbejdsstation, hvis man sætter den i en særlig dockingstation, og tilslutter denne til sit tv via HDMI og et trådløst tastatur.

Telefonen har stemmestyring af mange funktioner, blandt andet sms, og tastaturet har indbygget mikrofon, så man kan føre samtaler ved at tale ned i tasterne, mens telefonen er i dock.

Ideen om en arbejdsstation går dog lidt tabt, når man ser, hvad Lumigon leverer for prisen: Både dockingstation og tastatur sælges separat – og er altså ikke inkluderet i pakken med telefonen.

Lumigons stjerne-feaure og selskabets hovedargument for, at den ikke er som andre Android-telefoner, er muligheden for at bruge den som universalfjernbetjening. Den har indbygget infrarød sender og lære-funktion, så den potentielt kan overtage styringen af al hjemmets audio- og video-grej.

Lumigon er tilsyneladende endnu ikke klar til at melde alle de endelige specifikationer ud. Først i morgen kommer der pressemateriale om den nye danske telefon. ComON kan dog afsløre, at Lumigon T1 får en 3,5 tommer stor skærm med en opløsning på 800x480. Telefonen er 11,5 mm tyk.

Lumigon har it-millionæren og Kiss-stifteren Peter Wilmar Christensen som bagmand.

Videoer med den den nye telefon kan ses på ComONs søstersite mobil.nu.

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S