Danske Lumigon på niveau med iPhone4 - i pris

Danmarks første Android-baserede smartphone skal erstatte en hel computer.

Selvom der var officiel lancering af den danske Lumigon-telefon i går aftes, så er der endnu lang vej, før man som forbruger kan få det hypede produkt i hænderne.

Lumigon-direktør Lars Gravesen havde kun en enkelt funktionsdygtig prototype at vise frem for de hundredvis af fremmødte til lanceringsfesten, og den skulle endda genstartes flere gange. Den færdige telefon kommer først ”i løbet af” første kvartal næste år.

Her bliver den en af de allerdyreste Android-telefoner overhovedet. Prisen er nemlig sat til omkring 500 euro – uden abonnement og eksklusiv moms. Det giver en slutpris for danske forbrugere på små 5000 kroner – på niveau med iPhone4.

Hvor vidt Lumigon T1 også på andre områder end pris kan matche iPhone4, havde pressen ikke mulighed for at vurdere i går, men selvom finish og samlekvalitet endnu er ukendte størrelser, virker designet vurderet på afstand trods alt vellykket, om end ikke revolutionerende, lød det fra flere pressefolk.

Lumigon vil gerne sælge telefonen som en værdig afløser for en computer. Ifølge Lars Gravesen kan den fungere som fuld funktionsdygtig arbejdsstation, hvis man sætter den i en særlig dockingstation, og tilslutter denne til sit tv via HDMI og et trådløst tastatur.

Telefonen har stemmestyring af mange funktioner, blandt andet sms, og tastaturet har indbygget mikrofon, så man kan føre samtaler ved at tale ned i tasterne, mens telefonen er i dock.

Ideen om en arbejdsstation går dog lidt tabt, når man ser, hvad Lumigon leverer for prisen: Både dockingstation og tastatur sælges separat – og er altså ikke inkluderet i pakken med telefonen.

Lumigons stjerne-feaure og selskabets hovedargument for, at den ikke er som andre Android-telefoner, er muligheden for at bruge den som universalfjernbetjening. Den har indbygget infrarød sender og lære-funktion, så den potentielt kan overtage styringen af al hjemmets audio- og video-grej.

Lumigon er tilsyneladende endnu ikke klar til at melde alle de endelige specifikationer ud. Først i morgen kommer der pressemateriale om den nye danske telefon. ComON kan dog afsløre, at Lumigon T1 får en 3,5 tommer stor skærm med en opløsning på 800x480. Telefonen er 11,5 mm tyk.

Lumigon har it-millionæren og Kiss-stifteren Peter Wilmar Christensen som bagmand.

Videoer med den den nye telefon kan ses på ComONs søstersite mobil.nu.

Læses lige nu

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S