Dotcom-millionær 18 mdr i spjældet

Manden bag nogle af de største børsnoteringer i de glade dotcom-dage er røget i fængsel.

Amazon, Netscape og mange andre. Utallige dotcom-selskaber kan takke Frank Quattrone - direktør i investeringsbanken Credit Suisse First Boston - for de mange millioner, som risikovillige investorer skød i dem.

De givtige børsnoteringer gjorde også bankdirektøren til mangemillionær, men nu er spillet slut for den dygtige forretningsmand. Den føderale domstol i New York har idømt Quattrone 18 måneders fængsel, skriver Dagbladet Børsen.

Fængslingen skyldes, at bankmanden i forbindelse med de lukrative børsnoteringer har givet særlige aktieallokeringer til venner og kunder. Det amerikanske børstilsyn begyndte at kigge ham efter i sømmene, og da han hørte om det beordrede han sine ansatte til at »rydde op« i arkiverne.

Afsoningen starter den 28. oktober for bankmanden, der blev dømt skyldig i maj.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere