Novo vil slås med IBM og CSC

Novo Nordisk sender nu sit it-selskab i direkte kamp mod IBM, CSC, KMD, Mærsk Data og DM-Data på markedet for outsourcing af it-opgaver.

Hidtil har fokus hos it-selskabet Novo Nordisk IT været at løse interne it-opgaver for medicinalgiganten. Men nu bliver selskabet gjort klar til at springe ind i kampen om millionerne på det hastigt voksende marked for outsourcing af it-opgaver, skriver Dagbladet Børsen.

Blandt andre CSC og DM-Data har det seneste år høstet flere store outsourcing-ordrer. CSC skal eksempelvis stå for opgaverne hos SAS og Tryg, mens DM-Data skal tage sig af opgaven hos WM-Data.

Novos it-selskab skifter i forbindelse med satsningen navn fra Novo Nordisk IT til NNIT og bliver det sjette største selskab på markedet efter IBM, CSC, KMD, Mærsk Data og DM-Data.

Det primære fokus bliver rettet mod selskaber i den europæiske medicinalindustri, hvor selskabet vil udnytte de erfaringer, der er opbygget i forbindelse med opgaverne hos Novo Nordisk. Målsætningen er, at mindst ti procent af opgaverne skal komme fra andre selskaber end Novo Nordisk-koncernen inden udgangen af 2004.

"Vi vil byde på de svære opgaver, hvor vi kan bevise vores kompetence. Det er den eneste måde, vi kan bevise vores konkurrenceevne, for det er her, vi får prisfastsættelsen. Men vi skal fastholde vores profitabilitet. Det der med at sælge under kostprisen, anser vi ikke for en lovlig sport," siger administrerende direktør i NNIT, Torben Skriver Frandsen, der fortsætter i chefstolen.

NNIT omsatte i 2003 for 713 millioner kroner og beskæftiger omkring 700 medarbejdere.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car