Amerikansk gigant lader Edbpriser.dk i fred

Edbpriser.dk behøver ikke frygte prissøgnings-giganten PriceGrabber.com endnu. Tjenesten har ingen umiddelbare planer om en dansk introduktion, efter salget til engelske Experian før jul.

Det engelske selskab Experian købte før jul den amerikanske pris-søgningstjeneste PriceGrabber.com for 3 milliarder kroner.
PriceGrabber er den amerikanske pendant til danske tjenester som Edbpriser.dk, Kelkoo.dk eller Pricerunner.dk.
Altså et søgeværktøj til de billigste priser på nettet, indenfor mange kategorier. Herunder også pc og elektronikmarkedet.

Experian ejer i forvejen flere selskaber i Danmark, blandt andet kreditinformationsselskaberne RKI og KOB. Derfor er det nærliggende at tro at den gigantiske shoppingtjeneste PriceGrabber også skal introduceres i Danmark. Og der er da heller ingen tvivl om at tjenesten skal vokse, under de nye ejere.

»Det er vores intention at udvide vores interaktive tilbud, både geografisk og i forhold til de antal services vi tilbyder udenfor USA. For eksempel tilbyder vi online kredit-rapportering i Storbritannien gennem vores CreditExpert service, og PriceGrabber er allerede introduceret i Storbritannien,« fortæller Peter Brooker, der er Public Affairs Director For Experian til CRN.

Selvom det er så godt som sikkert at PriceGrabber.com skal finde nye jagtmarker i den nære fremtid, Tyder intet dog på at Danmark er et umiddelbart mål, forklarer Peter Brooker.
»Selvom udvidelser til nye lande er et erklæret mål for os, kan jeg ikke kommentere på de planer vi har for specifikke lande på nuværende tidspunkt. Men PriceGrabber.com har ingen umiddelbare planer om udvidelse til Danmark,« siger han.

Annonceindlæg fra DE-CIX

At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car