Ros til Googles egyptiske helt

Googles Wael Ghonim modtages med åbne arme.

Googles topchef Eric Schmidt har ikke i sinde at lade marketingschefen for Mellemøsten og det nordlige Afrika forsvinde fra søgemaskinegigantens medarbejderstab. I en artikel på CBS den 11. febraur gav Wael Ghonim udtryk for, at han var usikker på,om han var velkommen tilbage hos Google.

”Selvfølgelig er han velkommen tilbage hos os, når han er klar ” skrev Google som respons på artiklen i et tweet

På Mobile World Congress i Barcelona kommenterede Eric Schmidt Wael Ghonims store indsats for hele oppositionen og det egyptiske folk.

”Vi er utrolig stolte af det som Wael og hans gruppe har været i stand til at opnå i Egypten”, sagde han under den indledende tale, skriver Pcmag.

Demonstrationerne brød ud samtidigt med at Wael befandt sig i Cairo, for at deltage i en konference. Marketingchefen skabte første gang overskrifter i hele verdens medier, da han sidst i januar forsvandt. Wael Ghonim blev tilbageholdt af de egyptiske myndigheder under demonstrationerne, men blev hurtigt en vigtig figur for hele ungdomsoppositionen.

"Bed for Egypten. Er meget bekymret, da det tyder på at regeringen planlægger en krigsforbrydelse mod folket i morgen, vi er alle parate til at dø," Skrev han d. 25januar på sin Twitter profil dagen før sin forsvinden.
 

Vil ikke høre tale om heltestatus

Mere end en uge senere blev han løsladt af de egyptiske myndigheder. I et interview med den egyptiske tv-station Dream TV, fortalte Wael, at han havde startet en Facebook gruppe som siden hen blev instrumental for oprørsbevægelserne i landet.

”Jeg ville ikke have at nogen skulle vide det var mig der havde startet den gruppe, jeg er ingen helt”, sagde han til Mona El Shazly fra egyptisk tv efter sin løsladelse.

Det er ikke noget der tyder på at Wael Ghonim har tænkt sig at give op og vende tilbage til Silicon Valley lige foreløbig.

”Revolutionen er ikke ovre før demokrati er indført her i landet, og arbejdsløsheden samt fattigdom er på niveau med de udviklede lande” skriver Googles marketingchefen på sin Twitterprofil.

På Mobile World Congress opfordrede Twitterchef Dick Costolo omverden til ikke at fokuserer for meget på sociale mediers indvirkning på demonstrationerne i Egypten, så fokus ikke fjernes fra alt det, som folket i regionen har opnået.
 

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arctic Wolf

    Sådan ændrer AI spillereglerne for cyberangreb

    Du skal ikke kun vide, hvordan du bruger AI til at styrke IT-sikkerheden – men også hvordan IT-kriminelle anvender teknologien mod din virksomhed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S