iPhonen bringer os til Liv 1.5

Den næste generation af iPhone-spil er baseret på augmented reality - udvidet virkelighed.

En udvidelse af virkeligheden er på vej.

Mobiler er i dag så avancerede, at den gamle vision om en wearable-computer er blevet en realitet. Der findes allerede apps til iPhone, der kan give øjeblikkelig merinformation, om det vi ser, og fremover bliver det en del af de spil, der kommer til telefonen.

Det  mener Ge Wang der står bag den epokegørende App Ocarina til iPhone.

"Der har aldrig været et bedre øjeblik for denne form for blandet virtuel virkelighed. Det er en slags alternativ virkelighed, en udvidet virkelighed. Det er ikke Second Life, og det er ikke First Life. Det er nærmere livet i version 1.5," siger han til Cnet.

Han mener, at iPhonen ændrer vores billede af, hvad en computer er. Den får os til at forlade monitorerne og tastaturet, så vi i stedet færdes overalt.

"Med iPhonen og alle de andre supersmarte telefoner er alt det, som er nødvendigt for augmented reality på plads."

De ting, der især er faldet på plads med den nye iPhone 3GS, er kamera/video, 3g, talegenkendelse, kompas og push-notifikation.

Med kompasset er telefonen klar over, i hvilken retning den bliver vendt, og dermed kan de rigtige spil og programmer pushe den korrekte ekstra information ind på skærmen. Det kan være alt fra favorable tilbud hos Arnold Busck til oplysninger om Christiansborg.

Wang mener også, at push-teknologien vil åbne for en ny type passive spil, hvor man foreksempel foretager et skaktræk, som ens modstander automatisk får besked om, men som han kan vente med at reagere på, til han har tid.

Læs om flere landvindinger på Cnet.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cybersecurity

    Københavnsområdet

    Shure Scandinavia A/S

    Signal Processing Developer with Ambitions

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S