Google har svært ved at erobre fjernsynet

Den planlagte lancering af nye fjernsyn med Google TV i næste måned bliver ikke til noget.

Artikel top billede

Det ser ud til at Google er løbet ind i problemer med sin Google TV-platform. Selskabet har store ambitioner om at smelte fjernsyn og web sammen i Google TV, som bruger en version af Android der er tilpasset fjernsyn. Men de første anmeldelser har været negative, og nu har Google angiveligt bedt Toshiba, LG og Sharp om at vente med at lancere deres nye fjernsyn med systemet. Det skriver New York Times.

De skulle ellers præsenteres på Consumer Electronics Show i Las Vegas i næste måned, men nu tyder alt på, at Google TV kommer til at glimre ved sit fravær på CES.

Det har i det hele taget været et turbulent år for Google. Internet-giganten måtte opgive sit Google Wave-projekt, der har været stor ballade omkring Street View og indsamling af Wi-Fi-data, og ChromeOS er forsinket. Samtidig er flere nøglemedarbejdere smuttet til Facebook og Google måtte hæve lønningerne for at holde på de bedste hjerner.

Nu er det så Google TV, der har udviklet sig til et smertens barn for Google. Sony sælger allerede fjernsyn med Google TV, men det ser ud til at der kan gå et stykke tid, inden der kommer flere tv-modeller.

Google TV blev første gang demonstreret i maj på udviklerkonferencen I/O i San Francisco. Platformen er baseret på en simpel computer, der enten kan integreres direkte i fjernsynet eller indbygges i en ekstern boks. Denne computer bruger Android som operativsystem og Chrome som browser.

Med den nye platform kan tv-seerne frit springe mellem tv- og web-indhold og hente både gratis og betalingspligtige tv-kanaler direkte fra nettet. Desuden kan indholdet automatisk skræddersys til brugerens præferencer. Et halvgennemsigtigt Google-søgefelt lægges hen over skærmen.

Det var ventet at det kommende Consumer Electronics Show ville blive det store gennembrud for Google TV, men nu kan der gå et helt år mere, inden tv-platformen får sit gennembrud.

Sony lancerede sine første tv-modeller med Google TV i oktober, der koster mellem 600 og 1.400 dollar, og både Sony og Logitech sælger tv-bokse, som gør det muligt at bruge Google TV med almindelige fjernsyn. Samsung ventes også at præsentere en lignende boks på CES, men ellers bliver der langt mellem Google TV-produkterne.

I øjeblikket kan man blandt andet se tv-serier og film fra Netflix og Amazon med Google TV, men flere af de store amerikanske tv-stationer som NBC, CBS og ABC vil ikke understøtte denne tv-platform.

Logitech sælger sin Revue-boks med Google TV for 300 dollar i USA, men anmelderne har blandt andet klaget over, at den er for langsom og betjeningen alt for kompleks. I sidste uge lovede Google at der kommer softwareopdateringer som skal gøre platformen mere brugervenlig.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S