Google har svært ved at erobre fjernsynet

Den planlagte lancering af nye fjernsyn med Google TV i næste måned bliver ikke til noget.

Artikel top billede

Det ser ud til at Google er løbet ind i problemer med sin Google TV-platform. Selskabet har store ambitioner om at smelte fjernsyn og web sammen i Google TV, som bruger en version af Android der er tilpasset fjernsyn. Men de første anmeldelser har været negative, og nu har Google angiveligt bedt Toshiba, LG og Sharp om at vente med at lancere deres nye fjernsyn med systemet. Det skriver New York Times.

De skulle ellers præsenteres på Consumer Electronics Show i Las Vegas i næste måned, men nu tyder alt på, at Google TV kommer til at glimre ved sit fravær på CES.

Det har i det hele taget været et turbulent år for Google. Internet-giganten måtte opgive sit Google Wave-projekt, der har været stor ballade omkring Street View og indsamling af Wi-Fi-data, og ChromeOS er forsinket. Samtidig er flere nøglemedarbejdere smuttet til Facebook og Google måtte hæve lønningerne for at holde på de bedste hjerner.

Nu er det så Google TV, der har udviklet sig til et smertens barn for Google. Sony sælger allerede fjernsyn med Google TV, men det ser ud til at der kan gå et stykke tid, inden der kommer flere tv-modeller.

Google TV blev første gang demonstreret i maj på udviklerkonferencen I/O i San Francisco. Platformen er baseret på en simpel computer, der enten kan integreres direkte i fjernsynet eller indbygges i en ekstern boks. Denne computer bruger Android som operativsystem og Chrome som browser.

Med den nye platform kan tv-seerne frit springe mellem tv- og web-indhold og hente både gratis og betalingspligtige tv-kanaler direkte fra nettet. Desuden kan indholdet automatisk skræddersys til brugerens præferencer. Et halvgennemsigtigt Google-søgefelt lægges hen over skærmen.

Det var ventet at det kommende Consumer Electronics Show ville blive det store gennembrud for Google TV, men nu kan der gå et helt år mere, inden tv-platformen får sit gennembrud.

Sony lancerede sine første tv-modeller med Google TV i oktober, der koster mellem 600 og 1.400 dollar, og både Sony og Logitech sælger tv-bokse, som gør det muligt at bruge Google TV med almindelige fjernsyn. Samsung ventes også at præsentere en lignende boks på CES, men ellers bliver der langt mellem Google TV-produkterne.

I øjeblikket kan man blandt andet se tv-serier og film fra Netflix og Amazon med Google TV, men flere af de store amerikanske tv-stationer som NBC, CBS og ABC vil ikke understøtte denne tv-platform.

Logitech sælger sin Revue-boks med Google TV for 300 dollar i USA, men anmelderne har blandt andet klaget over, at den er for langsom og betjeningen alt for kompleks. I sidste uge lovede Google at der kommer softwareopdateringer som skal gøre platformen mere brugervenlig.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S