DF: Kopiloven skal først ændres om 30 år

Dansk Folkepartis kulturordfører Louise Frevert er ikke parat til at ændre ophavsretsloven før om mange år. Udmeldingen kommer efter Piratgruppens angreb på ophavsretten.

Selvom ophavsretten er vanskelig at opretholde i et digitalt samfund, skal loven ikke laves om lige med det samme. Gulvtæppet ville blive revet væk under kunstnerne, som også på længere sigt har krav på beskyttelse. Det mener kulturordfører for Dansk Folkeparti Louise Frevert.

»Kunstnerne har i mange år været vant til at modtage vederlag fra Koda/Gramex og den ordning kan man ikke bare fjerne,« siger Louise Frevert til IT-avisen ComON.

Den udmelding kommer efter Piratgruppen i dag gik til angreb på ophavsretsloven, som de mener hører et analogt samfund til og derfor med tiden vil gøre Danmark til et teknologisk u-land. De mener ikke, det er muligt at forhindre fildeling af film og musik via internettet.

Ikke flere regler nu
Dansk Folkeparti mener også, at loven bør laves om, men at det ikke er nødvendigt før om mange år, når digitalisering af medierne er mere udbredt og de er tilgængelige for alle.

»I fremtiden skal der andre tiltag til for at opretholde ophavsretsloven. Men det er først om måske 30 år. Ophavsretsloven er god nok i den nuværende situation, og vi vil ikke være med til at lave flere regler på nuværende tidspunkt,« siger Louise Frevert.

Hun understreger, at ophavsretten ikke blot er et spørgsmål om, hvad der er tilladt og hvad der ikke er tilladt:

»I sidste ende er det udlagt til den enkeltes samvittighed, om man synes kunstnerne har krav på kompensation,« siger Louise Frevert.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS