Tidligere PET chef kritiserer anti-terror love

Den tidligere øverste chef for PET fra 1975-1984 tager i dag det helt usædvanlige skridt at udtale sig kritisk om regeringens anti-terror pakker i et forsvar for tidligere operativ chef i PET Hans Jørgen Bonnichsen.

Den massive kritik af tidligere operativchef i PET Hans Jørgen Bonnichsen får nu tidligere chef for PET fra 1975-1984 til at tage Bonnichsen i forsvar og kritisere regeringens antit-terrorlove.

Bonnichsen har generelt kritiseret den krænkelse af privatlivets fred, som antiterror pakkerne har betydet for almindelige mennesker. Blandt andet har han taget afstand fra logningsbekendtgørelsen, der betyder at elektronisk kommunikation bliver overvåget.

Nu bliver han bakket op af Ole Stig Andersen, der sad i toppen af Politiets Efterretnings Tjeneste i 70'erne og 80'erne. Det er højst usædvanligt, at en tidligere PET chef blandet sig i samfundsdebatten. I gamle dage, inden terror og terrorlovgivning, lukkede og låste man døren, når man forlod tjenesten.

Men nu kan han ikke længere sidde stiltiende tilbage. I en kronik i Jyllands Posten i dag, skriver han om Bonnichsen:

»Jeg må erkende, at han i den senere tid i stigende omfang giver udtryk for nogle principielle og væsentlige synspunkter, som er værdifulde i den offentlige debat. Og jeg synes, at han forklarer sig godt. Mon ikke der er mange pensionerede "politigeneraler" og "politioberster", som synes, at han skal holde sine synspunkter for sig selv. Dette gælder ikke mig«.

Efter at Ole Stig Andersen blev bedt om at lave et indlæg om emnet "Beskyttelsen mod overvågning i den fysiske og elektroniske verden" på Det 38. Nordiske Juristmøde i København i år, har han erkendt, at han bliver nødt til at advare mod anti-terrorlovene.

»Jeg er nu nået til den konklusion, at jeg ikke kun i mere lukkede kredse, men også mere bredt vil ytre mig om de retssikkerhedsmæssige og demokratisk negative konsekvenser af krigen mod terror. Når man som jeg tager et vist forbehold over for den meget betydelige styrkelse af politi og efterretningstjenester, som har fundet sted efter 1. og 2. terrorpakke, bliver jeg spurgt, om jeg vil acceptere risikoen for et terrorangreb på Nørreport Station i myldretiden. Mit svar er nej, men jeg vil nok kunne acceptere, at man undlader at reducere risikoen for et sådant angreb fra 0,04 promille til 0,02 promille.«

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S