Tidligere PET chef kritiserer anti-terror love

Den tidligere øverste chef for PET fra 1975-1984 tager i dag det helt usædvanlige skridt at udtale sig kritisk om regeringens anti-terror pakker i et forsvar for tidligere operativ chef i PET Hans Jørgen Bonnichsen.

Den massive kritik af tidligere operativchef i PET Hans Jørgen Bonnichsen får nu tidligere chef for PET fra 1975-1984 til at tage Bonnichsen i forsvar og kritisere regeringens antit-terrorlove.

Bonnichsen har generelt kritiseret den krænkelse af privatlivets fred, som antiterror pakkerne har betydet for almindelige mennesker. Blandt andet har han taget afstand fra logningsbekendtgørelsen, der betyder at elektronisk kommunikation bliver overvåget.

Nu bliver han bakket op af Ole Stig Andersen, der sad i toppen af Politiets Efterretnings Tjeneste i 70'erne og 80'erne. Det er højst usædvanligt, at en tidligere PET chef blandet sig i samfundsdebatten. I gamle dage, inden terror og terrorlovgivning, lukkede og låste man døren, når man forlod tjenesten.

Men nu kan han ikke længere sidde stiltiende tilbage. I en kronik i Jyllands Posten i dag, skriver han om Bonnichsen:

»Jeg må erkende, at han i den senere tid i stigende omfang giver udtryk for nogle principielle og væsentlige synspunkter, som er værdifulde i den offentlige debat. Og jeg synes, at han forklarer sig godt. Mon ikke der er mange pensionerede "politigeneraler" og "politioberster", som synes, at han skal holde sine synspunkter for sig selv. Dette gælder ikke mig«.

Efter at Ole Stig Andersen blev bedt om at lave et indlæg om emnet "Beskyttelsen mod overvågning i den fysiske og elektroniske verden" på Det 38. Nordiske Juristmøde i København i år, har han erkendt, at han bliver nødt til at advare mod anti-terrorlovene.

»Jeg er nu nået til den konklusion, at jeg ikke kun i mere lukkede kredse, men også mere bredt vil ytre mig om de retssikkerhedsmæssige og demokratisk negative konsekvenser af krigen mod terror. Når man som jeg tager et vist forbehold over for den meget betydelige styrkelse af politi og efterretningstjenester, som har fundet sted efter 1. og 2. terrorpakke, bliver jeg spurgt, om jeg vil acceptere risikoen for et terrorangreb på Nørreport Station i myldretiden. Mit svar er nej, men jeg vil nok kunne acceptere, at man undlader at reducere risikoen for et sådant angreb fra 0,04 promille til 0,02 promille.«

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S