Tidligere PET chef kritiserer anti-terror love

Den tidligere øverste chef for PET fra 1975-1984 tager i dag det helt usædvanlige skridt at udtale sig kritisk om regeringens anti-terror pakker i et forsvar for tidligere operativ chef i PET Hans Jørgen Bonnichsen.

Den massive kritik af tidligere operativchef i PET Hans Jørgen Bonnichsen får nu tidligere chef for PET fra 1975-1984 til at tage Bonnichsen i forsvar og kritisere regeringens antit-terrorlove.

Bonnichsen har generelt kritiseret den krænkelse af privatlivets fred, som antiterror pakkerne har betydet for almindelige mennesker. Blandt andet har han taget afstand fra logningsbekendtgørelsen, der betyder at elektronisk kommunikation bliver overvåget.

Nu bliver han bakket op af Ole Stig Andersen, der sad i toppen af Politiets Efterretnings Tjeneste i 70'erne og 80'erne. Det er højst usædvanligt, at en tidligere PET chef blandet sig i samfundsdebatten. I gamle dage, inden terror og terrorlovgivning, lukkede og låste man døren, når man forlod tjenesten.

Men nu kan han ikke længere sidde stiltiende tilbage. I en kronik i Jyllands Posten i dag, skriver han om Bonnichsen:

»Jeg må erkende, at han i den senere tid i stigende omfang giver udtryk for nogle principielle og væsentlige synspunkter, som er værdifulde i den offentlige debat. Og jeg synes, at han forklarer sig godt. Mon ikke der er mange pensionerede "politigeneraler" og "politioberster", som synes, at han skal holde sine synspunkter for sig selv. Dette gælder ikke mig«.

Efter at Ole Stig Andersen blev bedt om at lave et indlæg om emnet "Beskyttelsen mod overvågning i den fysiske og elektroniske verden" på Det 38. Nordiske Juristmøde i København i år, har han erkendt, at han bliver nødt til at advare mod anti-terrorlovene.

»Jeg er nu nået til den konklusion, at jeg ikke kun i mere lukkede kredse, men også mere bredt vil ytre mig om de retssikkerhedsmæssige og demokratisk negative konsekvenser af krigen mod terror. Når man som jeg tager et vist forbehold over for den meget betydelige styrkelse af politi og efterretningstjenester, som har fundet sted efter 1. og 2. terrorpakke, bliver jeg spurgt, om jeg vil acceptere risikoen for et terrorangreb på Nørreport Station i myldretiden. Mit svar er nej, men jeg vil nok kunne acceptere, at man undlader at reducere risikoen for et sådant angreb fra 0,04 promille til 0,02 promille.«

Læses lige nu

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse