Commodore 64 vender tilbage

Brødkassen er genfødt. Kultcomputeren ligner sig selv, men indmaden er helt aktuel.

Artikel top billede

Et amerikansk firma tager nu imod bestillinger for den nye C64x computer. Den nye maskine ligner den gamle Commodore 64 på en prik. Firmaet Commodore USA har opkøbt alle de nødvendige licenser og vil nu relancere den gamle brødkasse.

Der er tale om lidt af en ulv i fåreklæder. For computerens indre rummer helt moderne notebook-komponenter. Flere forskellige modeller kan forudbestilles nu.

Den billigste version har 2 GB hukommelse og 160 GB harddisk og den koster 595 dollar. Der er også en integreret kortlæser, USB-stik og DVD-drev.

Den helt dyre model til 895 dollar indeholder desuden WLAN, Bluetooth og Blu-ray-afspiller samt en harddisk på 1 TB.

Man kan også nøjes med at købe kabinettet samt tastatur og andre komponenter for 250 dollar, hvis man selv har lyst til at samle computeren.

Processoren er en dual-core Atom 525 med 1,8 Ghz, og Nvidia har leveret sin grafikchip ION2.

Det er enten muligt at køre med Commodores eget operativsystem, hvor der også er adgang til et mediecenter, eller installere Windows Vista eller Windows 7 på maskinen.

En emulator sørger for at alle de gamle C64-programmer kan køre på den genfødte brødkasse.

Commodore USA har også lanceret to helt nye computere, Commodore VIC-Pro og VIC-Slim, hvor man har forsøgt at overføre det klassiske design til det 21. århundrede. Den store model leveres med quad-core-processor.

Ligesom med C64 og Asus Eee Keyboard PC er hele computeren indbygget i tastaturet.

Som det næste vil Commodore USA relancere en Amiga-serie. Så vi kan godt begynde at drømme om en relancering af den klassiske og udødelige Amiga 500.

Rettighederne til Commodores gamle varemærker er blevet købt og solgt mange gange i de sidste 20 år. Foruden Commodore USA eksisterer der også et andet firma, Commodore Holding, der vil sælge Windows-baserede computere under dette navn.

Et hollandsk firma kaldet Commodore Gaming tilbyder de gamle spil som downloads til Wii og iPhone.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS