Commodore 64 vender tilbage

Brødkassen er genfødt. Kultcomputeren ligner sig selv, men indmaden er helt aktuel.

Artikel top billede

Et amerikansk firma tager nu imod bestillinger for den nye C64x computer. Den nye maskine ligner den gamle Commodore 64 på en prik. Firmaet Commodore USA har opkøbt alle de nødvendige licenser og vil nu relancere den gamle brødkasse.

Der er tale om lidt af en ulv i fåreklæder. For computerens indre rummer helt moderne notebook-komponenter. Flere forskellige modeller kan forudbestilles nu.

Den billigste version har 2 GB hukommelse og 160 GB harddisk og den koster 595 dollar. Der er også en integreret kortlæser, USB-stik og DVD-drev.

Den helt dyre model til 895 dollar indeholder desuden WLAN, Bluetooth og Blu-ray-afspiller samt en harddisk på 1 TB.

Man kan også nøjes med at købe kabinettet samt tastatur og andre komponenter for 250 dollar, hvis man selv har lyst til at samle computeren.

Processoren er en dual-core Atom 525 med 1,8 Ghz, og Nvidia har leveret sin grafikchip ION2.

Det er enten muligt at køre med Commodores eget operativsystem, hvor der også er adgang til et mediecenter, eller installere Windows Vista eller Windows 7 på maskinen.

En emulator sørger for at alle de gamle C64-programmer kan køre på den genfødte brødkasse.

Commodore USA har også lanceret to helt nye computere, Commodore VIC-Pro og VIC-Slim, hvor man har forsøgt at overføre det klassiske design til det 21. århundrede. Den store model leveres med quad-core-processor.

Ligesom med C64 og Asus Eee Keyboard PC er hele computeren indbygget i tastaturet.

Som det næste vil Commodore USA relancere en Amiga-serie. Så vi kan godt begynde at drømme om en relancering af den klassiske og udødelige Amiga 500.

Rettighederne til Commodores gamle varemærker er blevet købt og solgt mange gange i de sidste 20 år. Foruden Commodore USA eksisterer der også et andet firma, Commodore Holding, der vil sælge Windows-baserede computere under dette navn.

Et hollandsk firma kaldet Commodore Gaming tilbyder de gamle spil som downloads til Wii og iPhone.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    Banedanmark

    Løsningsarkitekt til IT-projekter

    Københavnsområdet

    Everllence

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College