TDC lukkede Gatetrade

Det var angiveligt TDC, der som det første selskab bag Gatetrade lukkede for pengekassen.

Ifølge Dagbladet Børsen var TDC det første selskab af de fire ejere, der valgte at lukke for kapital-tilstrømningen til Gatetrade.

Det skyldtes angiveligt, at det i begyndelsen af året gik op for ledelsen af Gatetrade, at staten ikke ville købe ind på portale i det forventede tempo.

Kort efter sin beslutning fik TDC følgeskab af PostDanmark, og herefter valgte også Danske Bank og Mærsk Data at følge trop.

Gatetrade blev lukket definitivt fredag den 25. juni, og manglede i følge Børsen 40 millioner kroner for at kunne gennemføre en ny forretningsplan.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere