Ny 1 GB-minidisc fra Sony

Sony er klar med et nyt lagermedie, Hi-MD, som har plads til 1 GB data.

Den lille minidisc fra Sony bliver nu relanceret som et alternativ til hukommelseskort og mobile harddiske. Den nye Hi-MD har plads til 1 GB data. Det svarer til omkring 45 timers musik i Atrac3-format. Men i modsætning til forgængeren, som kun kan anvendes til musik, kan den nye disk også bruges til at transportere dokumenter, billeder og andre filer.

Den nye disk anvender en magnetisk-optisk teknologi kaldet Domain Wall Displacement Detection (DWDD), der kan pakke data meget tæt.

»Med Hi-MD bliver de konkurrerende formater for alvor udfordret, idet man i enheden får alle fordelene fra MD formatet i form af en god holdbarhed og en meget lang batterilevetid på afspilleren. Oven i det giver Hi-MD Walkman friheden til at gemme større mængder af musik samt andre data,« siger produktchef Thue Christiansen hos Sony Danmark.

De første Hi-MD-afspillere kommer på markedet i Europa i løbet af foråret, oplyser Sony. Samtidig vil firmaet lancere en europæisk musiktjeneste på internet, hvor man kan hente musik i Atrac-formatet.

Ifølge Sony er der til dato solgt omkring 1,1 milliarder eksemplarer af den oprindelige minidisc og 80 millioner afspillere som understøtter formatet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere