Piratkopister og hackere i spjældet i op til 6 år

Justitsministerens oplæg til skærpede straffe for it-kriminalitet blev vedtaget af Folketinget tirsdag. Nu kan blandt andre hackere og piratkopister i særligt grove tilfælde se frem til seks år bag tremmer.

Nu bliver der slået hårdere ned på de såkaldte it-krimninelle - eksempelvis hackere og piratkopister. Det er konsekvensen efter, at Folketinget tirsdag vedtog et lovforslag fremsat af Justitsministeren.

Sammen med loven indsættes en ny bestemmelse i retsplejeloven, som skal øge politiets muligheder for at efterforske it-relateret kriminalitet. Således har politiet nu mulighed for at pålægge udbydere af telenet eller teletjenester at foretage såkaldt hastesikring af elektroniske data.

Det skal hindre, at elektroniske data, der kan være af betydning i politiets efterforskning, slettes som led i den normale drift hos teleudbydere. Dermed har politiet nu mulighed for at meddele teleudbydere og lignende pålæg om at gemme sådanne elektroniske data i en periode på op til 90 dage, således at dataene eventuelt på et senere tidspunkt kan udleveres til politiet til brug for efterforskningen.

"Den teknologiske udvikling, der i en lang række sammenhænge er til gavn for os alle, giver desværre også mulighed for nye former for kriminelle aktiviteter. Formålet med den nye lov er at sikre, at der tages højde for disse nye kriminalitetsformer. Dette skal navnlig ske ved, at det på et tidligere tidspunkt i det faktiske hændelsesforløb bliver muligt at straffe gerningsmanden, og ved at strafferammerne for en række forbrydelser hæves,« udtaler Justitsminister Lene Espersen i forbindelse med de skærpede straffe.

Loven betyder at straframmen blandt andet er skærpet i nedenstående tilfælde:

Udlevering af password til virksomhedens edb-system eller andre personfølsomme data kan nu straffes med op til 1½ års fængsel. I særligt grove tilfælde op til 6 år.

Straframmen for hacking hæves fra 6 måneder til 1½ år. I særligt grove tilfælde op til 6 år mod tidligere 4 år.

Brud på ophavsretten - eksempelvis i form af piratkopiering - straffes nu med op til 1½ års fængsel mod tidligere seks måneder. I særligt grove tilfælde, hvor der er henblik på at opnå uberettiget vinding, hæves straframmen med fængsel i op til 6 år.

Misbrug af Dankort-oplysninger på internettet kan nu straffes med fængsel i op til 1½ år - mens det ved skærpede omstændigheder straffes op til 6 år.

Udsendelse af falske e-mails kan nu give fængsel i op til 2 år - i særligt slemme tilfælde helt op til 6 år.

e-mail-angreb mod it-systmer med det formål at skabe overbelastning, så ejerne ikke kan råde over systsmet kan nu straffes med fængsel i op til 2 år - mod tidligere et 1 år. Hvor angrebet har karakter af hærværk kan det straffes op til 6 år - mod før 4 år.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job